Tradiční česko-slovenský kongres mladých chirurgů se znovu vrací do Pardubického kraje

26. května 2016
Chirurgická klinika Pardubické nemocnice spolupořádá česko-slovenský kongres mladých chirurgů, který se koná 9. a 10. června v Seči. (AKTUALIZOVÁNO)

Na východ Čech se po dvou letech znovu vrací významná chirurgická akce. V Seči u Chrudimi se bude konat tradiční česko-slovenský kongres „XVI. Dny mladých chirurgů prof. MUDr. Stanislava Čárskeho, CSc.“ Uskuteční se ve dnech 9. a 10. června a znovu se očekává účast několika stovek zdravotníků z obou zemí.

„Tento chirurgický kongres se pořádá střídavě na Slovensku a u nás. Každoročně se ho účastní kolem 350 lékařů a sester. Očekávám, že obdobná účast se sejde i letos,“ řekl Miloslav Pirkl, zástupce primáře oddělení cévní a plastické chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice a jeden z hlavních organizátorů akce. Právě Chirurgická klinika Pardubické nemocnice stála u zrodu tohoto kongresu před šestnácti lety. Zejména zásluhou tehdejšího přednosty kliniky doc. Havlíčka a jeho nástupce doc. Šillera byla myšlenka na pořádání této akce i zrealizována.

„Kongres přispívá k utužení tradičních vzájemných profesionálních i přátelských vazeb mezi chirurgickými pracovišti na Slovensku a v Čechách, dává možnost mladým chirurgům a chirurgickým sestrám naučit se vystupovat na vědeckých a odborných plénech a setkáních a zároveň je to příležitost získávat a upřesňovat si nové poznatky z oboru chirurgie v rámci postgraduálního vzdělávání lékařů a sester. To je hlavní koncepce kongresu,“ uvedl Pirkl.

Letošní 16. pokračování česko-slovenského kongresu se bude konat podobně jako předloni v Hotelu Jezerka v Seči. Pořadateli jsou Sekce mladých chirurgů České chirurgické společnosti ČLS JEP, Chirurgická klinika Pardubické nemocnice, Chirurgické oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod a Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové. Akce se koná pod záštitou České a Slovenské chirurgické společnosti.

Organizátoři na letošní ročník opět chystají pestrý odborný program (níže ke stažení). Dominantními tématy přednášek budou vzdělávání v chirurgii, onkochirurgie, miniinvazivní chirurgie, výživa chirurgického pacienta, náhlé příhody břišní, úrazová chirurgie, komplikace v chirurgii a cévní chirurgie a kardiochirurgie. "Pro účastníky kongresu jsme opět připravili zajímavý společenský večer po skončení čtvrteční části. Jeho součástí bude vystoupení skupiny Ready Kirken a diskotéka DJ Viktora v kongresovém sále," uvedl Pirkl. Sekce mladých chirurgů České chirurgické společnosti - další informace o kongresu zde