Svitavská psychiatrie pořádá besedu „Moje jméno není diagnóza“

12. září 2019
Zveme vás na besedu na téma „Moje jméno není diagnóza“ a výstavu „Cesty duše“, které spolupořádá Psychiatrické oddělení Svitavské nemocnice. Akce se uskuteční ve středu 18. září 2019 od 17 hodin v Multikulturním centru Fabrika ve Svitavách.

„Beseda i výstava jsou součástí kampaně Týdny pro duševní zdraví, kterou pořádá Pardubický kraj, a naše oddělení se do ní rádo zapojilo. Vnímáme, že je stále nutné šířit osvětu směrem k široké veřejnosti. Psychiatričtí pacienti bývají svým okolím stigmatizováni, což může způsobovat i jejich neochotu vyhledat odbornou pomoc,“ uvedla primářka Psychiatrického oddělení Svitavské nemocnice Zdeňka Kovářová.

Během setkání budou diskutovat pacienti s vážným duševním onemocněním s veřejností o tom, jaký je život s duševní nemocí a stigmatem jinakosti. Součástí akce bude výstava prací pacientů svitavské psychiatrie a stacionáře. Akce se koná ve spolupráci s Národním ústavem pro duševní zdraví Praha.

PROJEKT DESTIGMATIZACE

Příčinou stigmatizace ve společnosti je nedostatek přímého sociálního kontaktu s lidmi s duševním onemocněním. Dle odborných odhadů jeden člověk ze čtyř alespoň jednou za život zažil nějaký typ duševní nemoci, úroveň veřejné komunikace o tomto problému však neodpovídá jeho významnosti. Obraz lidí s duševním onemocněním je proto vytvářen zejména médii, v nichž jsou všichni lidé s duševním onemocněním vykreslováni jako agresivní a nevyzpytatelní a léčba jako nehumánní a poskytovaná převážně v neatraktivních a zanedbaných budovách. To zvyšuje obavy z psychiatrických nemocnic i z těch, kteří je obývají a kteří v nich pracují. Jedině otevřená diskuse, osvěta a cílené podávání informací může zlepšit pozici a vztahy duševně nemocných v přirozené komunitě. Tomu slouží akce pod hlavičkou Týdny pro duševní zdraví –  východní Čechy.

Zdroj a více informací o projektu na http://narovinu.net/projekt-destigmatizace/.