Střední ucho bude letos centrem pozornosti i z hlediska endoskopických operací

Střední ucho bude letos centrem pozornosti i z hlediska endoskopických operací
16. března 2017
Ve Svitavské nemocnici se bude konat XI. demonstrační seminář Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha, který pořádá zdejší ORL oddělení.

Letošní kurz a seminář Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha, který se bude konat 23. a 24. března ve Svitavské nemocnici, bude bohatší o přednášky a diskuze spojené s možnostmi endoskopických operací středního ucha. „V České republice je to poměrně nová věc a osobně neznám pracoviště, kde by tuto metodu užívali rutinně k operacím. Pozvali jsme lektora z ORL kliniky Olomouc Dr. Richarda Salzmana, který se právě této problematice věnuje. Budeme jistě diskutovat, je-li to cesta, kterou se bude dále středoušní operativa ubírat,“ uvedl primář ORL Svitavské nemocnice MUDr. Libor Sychra.

Devět lektorů z fakultních nemocnic Praha Motol, Hradce Králové, Brna, Olomouce, Pardubic a ze Svitav bude buď přímo operovat, nebo sledovat operace prostřednictvím kamer v přímém přenosu a diskutovat v přednáškovém sále na téma operace středouší s odborníky z celé České republiky. Připraveno je šest operací a klienty budou ve třech případech děti ve věku 9, 8 a 5 roků.

„Letos bude možné sledovat i zavádění nového typu - takzvaných tlak vyrovnávajících trubiček - v léčbě opakovaných zánětů středouší u dětí a také chronické sekretorické otitidy (což je přítomnost tekutiny ve středouší za celistvým bubínkem), která je nejčastější příčinou nedoslýchavosti a důvodem chirurgického zákroku u dětí,“ uvedl primář Libor Sychra, který dále objasnil: „Tyto trubičky se zavádějí do bubínku a nahrazují ventilační funkci sluchové trubice, která u malých dětí, ale i u některých dospělých, špatně funguje. Umožňují vyrovnání atmosférického tlaku před a za bubínkem. V důsledku špatné funkce sluchové trubice vzniká ve středouší podtlak a vytváří se zde většinou hlenový sekret, kvůli kterému děti špatně slyší.“

Tyto ventilační trubičky a další speciální středoušní implantáty nahrazující většinou zánětem poškozené středoušní kůstky budou k dispozici během kurzu a budou se moci v případě potřeby použít. Připraveno je také 20 teoretických přednášek od všech zúčastněných lektorů. Operační sály budou propojeny s přednáškovou místností Kurzu se účastní pravidelně až 30 ORL lékařů z celé České republiky a ze Slovenska. Letos je přihlášen i jeden lékař z Německa. Jsou mezi nimi jak lékaři začínající, tak zkušení odborníci. Všichni mají možnost během operací diskutovat on-line přímo s operujícím lékařem. Účastníci kurzu vidí obraz z operačního mikroskopu přímo v přednáškové místnosti a aktuálně mohou reagovat v průběhu celé operace. To je umožněno přímým spojením operačních sálů s přednáškovou místností formou videokonference, kterou pro Svitavskou nemocnici zajistila specializovaná firma ORCZ z Moravské Třebové.

Právě tato forma vzdělávání má pro lékaře velký praktický význam a je lékaři hojně využívána. XI. demonstrační seminář Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha je určen pro všechny ORL lékaře zajímající se o problematiku chronického středoušního zánětu včetně jeho chirurgické léčby a prevence. „Pro lékaře pracující v ORL ambulanci a začínající lékaře je užitečný tím, že uvidí počáteční stadia chronického zánětu středouší, kdy včasná indikace k operačnímu výkonu může zamezit dalšímu rozvoji zánětu s případným poškozením sluchu,“ vysvětluje Libor Sychra a dodává: „Lékaři z lůžkových oddělení se zase seznámí se základními typy operací středního ucha při chronickém středoušním zánětu, s operačními přístupy a s komplikacemi chronického zánětu, které je třeba řešit na lůžkových odděleních.“

Seminář pořádá oddělení otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Svitavské nemocnice spolu s Okresním sdružením České lékařské komory jako vzdělávací akci pro lékaře z celé republiky. Odbornou garanci kurzu má Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP. Operace budou provádět přední specialisté na operace středního ucha u nás, mezi nimi prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D. z ORL kliniky v Hradci Králové, přednosta ORL kliniky v Pardubicích MUDr. Jan Vodička, Ph.D., prim. MUDr. Josef Machač z Dětské ORL kliniky LF MU a FN v Brně, přednosta MUDr. Jiří Skřivan z dětské ORL kliniky 2. LF UK a FN v Praze Motole a ze svitavské nemocnice bude operovat primář MUDr. Libor Sychra.  Spolu s ostatními lektory bude mít hlavní přednáškovou činnost prof. MUDr. Arnošt Pellant, DrSc. z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice a ORL kliniky v Pardubicích.

Další aktuality

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.

Na Den glaukomu si v Litomyšlské nemocnici nechalo zkontrolovat oči na sedm desítek zájemců

5. dubna 2024

Možnost nechat si vyšetřit oči v rámci Světového týdne glaukomu využilo 13. března na očním oddělení Litomyšlské nemocnice na sedmdesát zájemců. Zdravotníci čtyřem pacientům diagnostikovali nejčastěji se vyskytující zelený zákal otevřeného úhlu a zahájili léčbu. U šestnácti lidí zachytili podezření na zelený zákal ke sledování. U dalších dvou lidí zdravotníci identifikovali šedý zákal.