Stanovisko NPK k vyjádření Pardubického kraje

8. října 2019
Nemocnice Pardubického kraje obdržela žádost o vydání zdravotnické dokumentace, kterou následně vydala.

Paralelně s tím pak zahájila prověřování postupů poskytnuté léčebné péče, jehož závěrem byl zjištěný možný nesoulad mezi doporučeným a realizovaným léčebným postupem ze strany plně kvalifikovaných lékařů. V pondělí o těchto skutečnostech informovalo vedení společnosti Radu Pardubického kraje. Představenstvo společnosti dnes v souvislosti s jednáním Rady Pardubického kraje uložilo oblastní ředitelce pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice zpracování návrhů řešení, která s předmětnou záležitostí přímo souvisejí.

Další jednání je naplánováno po návratu paní ředitelky ze služební cesty. Doplnění stanoviska (9. 10. 2019) V případu malého děvčátka narozeného v Pardubické nemocnici nám zákon a lékařské tajemství zakazuje podávat konkrétní informace týkající se zdravotního stavu a léčebného postupu. Můžeme uvést, že šlo o náročný, předčasný porod pacientky s rizikovým těhotenstvím, kterou Pardubická nemocnice přijala poté, co ji předchozí dvě nemocniční pracoviště odmítla.

Interní prověřování medicínského postupu a vzniklých zdravotních komplikací, k nimž by v případě normálního transportu a včasné aplikace antibiotik před porodem nemuselo dojít, ukázalo na možný nesoulad mezi doporučeným a realizovaným odborným postupem, a to přesto že bylo děvčátko v péči proškolených a kvalifikovaných neonatalogů.

Na základě tohoto zjištění jsme požádali o vypracování expertíz, abychom si potvrdili nebo vyvrátili souvislost mezi zmiňovaným možným nesouladem v postupu lékařského týmu a zdravotním stavem děvčátka a mohli vyvodit patřičné důsledky. Vedení Nemocnice Pardubického kraje věří v důkladné a rychlé vyšetření celé události, náš lékařský tým o podrobnostech informoval rodinu děvčátka a předal jim i zdravotnickou dokumentaci. Zároveň je NPK připravena vyvinout maximální úsilí a rodině v těžké situaci pomoci.