Špičková léčba pro pacienty s roztroušenou sklerózou – MS centrum obhájilo statut centra vysoce specializované péče

Špičková léčba pro pacienty s roztroušenou sklerózou  – MS centrum obhájilo statut centra vysoce specializované péče
12. listopadu 2019
MS centrum Pardubické nemocnice obhájilo statut centra vysoce specializované péče o nemocné s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica.

Roztroušená skleróza je chronické nevyléčitelné onemocnění, jehož průběh se dá díky novým možnostem biologické léčby zpomalit. Ohrožuje nejvíce mladou generaci a představuje tak nejzávažnější neurologický problém z pohledu invalidity mladých lidí. Léčbu pacientů s tímto onemocněním zajišťují centra vysoce specializované péče, mezi něž patří i MS centrum v Pardubické nemocnici, které nyní obhájilo statut centra vysoce specializované péče.

„Naše MS centrum vzniklo v roce 2004 jako desáté MS centrum v ČR a vůbec jako první specializované centrum tohoto druhu mimo fakultní nemocnice,“ říká neuroložka Alena Martinková, která je vedoucí lékařkou MS centra. Právě toto pracoviště Neurologické kliniky Pardubické nemocnice se stará o léčbu pacientů s roztroušenou sklerózou. „Po otevření MS centra jsme do péče převzali 37 pacientů, do té doby sledovaných zejména v Praze, kam museli za biologickou léčbou dojíždět. Pardubické MS centrum se od té doby rozrostlo na 800 pacientů užívajících biologickou léčbu a evidováno máme zhruba 1250 nemocných.“ „Počty pacientů s roztroušenou sklerózou neustále rostou a určitě se budou nadále zvyšovat podobně jako u dalších autoimunitních chorob,“ vysvětluje Alena Martinková.

„I když se výrazně zlepšila dostupnost biologické léčby a v současnosti máme k dispozici dvanáct preparátů, stále se toto onemocnění nedá vyléčit. Hlavním cílem tak je dosažení konceptu NEDA. To znamená, aby pacient byl klinicky stabilní, neměl zhoršený neurologický a radiologický nález a nezhoršoval se stupeň jeho invalidity,“ dodává.

Ministerstvo udělilo statut špičkovým pracovištím K dosažení zmíněného cíle je však nutná komplexní zdravotní péče. Z tohoto důvodu Ministerstvo zdravotnictví ČR zřizuje centra vysoce specializované péče o nemocné s roztroušenou sklerózou a neuromyelitis optica. V současnosti udělilo tento statut patnácti špičkovým pracovištím s platností do konce roku 2025. Získalo ho i MS centrum Pardubické nemocnice.

Soustředění pacientů do vysoce specializovaných center vede k zajištění nejlepší možné kvality a efektivity zdravotní péče. O pacienty se starají multioborové týmy. „Důležitá je komplexní péče a přístup. Péče v našem centru nezahrnuje pouze zajištění vhodného léčivého přípravku, kterému předchází kvalitní diagnostika v úvodu, ale i zajištění rehabilitační a psychoterapeutické péče. Nezbytná je i sociální podpora k zajištění nejlepší možné kvality života,“ dodává Alena Martinková.

„Včasná diagnostika onemocnění se zahájením biologické léčby vede k oddálení invalidity a dobré prognóze pro další život pacienta, včetně setrvání v pracovním procesu,“ upozorňuje doktorka Martinková a dodává že za zlomový považuje rok 2011, kdy byla schválena biologická léčba již po první atace onemocnění.

V ohrožení mladí a ženy

Příčina vzniku roztroušené sklerózy je stále neznámá. „Postihuje jedince s genetickou predispozicí a působením vnějších faktorů,“ říká neuroložka Martinková. „Mezi rizikové faktory patří především kouření, nedostatek vitamínu D, obezita, nesprávné stravovací návyky nebo virové infekce. Významnou roli hraje i stres.“ Onemocnění postihuje mladé jedince nejčastěji mezi dvacátým až třicátým rokem, třikrát častěji ženy než muže.

V České republice se v současnosti s roztroušenou sklerózou a s neuromyelitis optica léčí zhruba 18 tisíc lidí. „Patříme mezi země s vysokým výskytem roztroušené sklerózy. V Evropě nejvyššího výskytu dosahují státy jako Dánsko nebo Švédsko,“ uzavírá vedoucí lékařka MS centra Pardubické nemocnice.

Šest center vysoce specializované zdravotní péče v NPK Ministerstvo zdravotnictví ČR uděluje statut center vysoce specializované zdravotní péče. Kritéria jsou přísná a podmínky splňují špičková pracoviště. V zařízeních Nemocnice Pardubického kraje je dnes šest takových center – komplexní onkologické centrum ve spolupráci s Onkologickým centrem Multiscan, iktové centrum, MS centrum, onkogynekologycké centrum, perinatologické centrum a komplexní kardiovaskulární centrum – ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové a KC Agel. Najdeme je v Pardubické a Litomyšlské nemocnici.

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.