Rautový koutek zpříjemní pobyt maminkám v pardubické porodnici

Foto: Rautový koutek na oddělení šestinedělí Pardubické nemocnice
25. dubna 2024
Na oddělení šestinedělí Pardubické nemocnice je pro maminky nově k dispozici rautové stravování. Využívat jej mohou 24 hodin denně.

Snídaně a večeře v rautovém stylu

„Maminky mají nově místo snídaně a večeře jídlo v rautovém stylu. Navíc neplatí nic a vybírat si mohou cokoliv z pestré nabídky, kterou naše kuchyňka nabízí. Obědy poskytujeme standardně jako doposud,“ popisuje vrchní sestra Petra Zajíčková. Právě pestrost nabídky byla a je pečlivě konzultována s vedoucí nutriční terapeutkou Pardubické nemocnice Radkou Mifkovou.

Jednotlivé produkty sestřičky objednávají denně přes interní objednávací systém. „Časem se ještě uvidí, o co je největší zájem. Zatím jsme vzali od každého něco,“ doplňuje vrchní sestra. Každá si přijde jistě na své. Mají tady například šunku, sýry, tvarohy, mléko, jogurty, pomazánky, marmelády, slané i sladké pečivo, přesnídávky, med, müsli, ovesné kaše, ovoce a další. Co se týče nápojů, k dispozici je čaj, voda,“ pokračuje přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Germund Hensel. Nabídka je uzpůsobená dietě č. 3, tedy bez omezení. Rodičky s diabetickou dietou si mohou samy vybrat, co jim bude vyhovovat. V případě potřeby jim je vždy k dispozici sestřička, která jim ráda pomůže s výběrem vhodné stravy.

Spokojené maminky

„Provoz neběží dlouho, ale už teď je vidět, že maminky tuto možnost s nadšením přivítaly. Věřím, že ocení i to, že mohou kdykoliv přijít a něco si vzít. Když je přepadne chuť, třeba i v noci,“ říká Petra Zajíčková s tím, že dnes se prostředí porodnic mění. Směřují k tzv. hotelovému typu ubytování. „Naším cílem je zvyšovat spokojenost maminek, proto jsme se také rozhodli v tomto moderním trendu pokračovat stejně jako ostatní porodnice Nemocnice Pardubického kraje,“ podotýká primář Prokop Homola.

„Velké poděkování bych rád směřoval k naší bývalé staniční sestře porodních sálů Petře Pospíšilové, která celou akci vzala za svou a pomohla sehnat sponzory,“ říká přednosta. Poděkování patří i společnostem ACK, která sponzorovala materiál pro kuchyňskou linku a firmě BEST nábytek, která ji celou zrealizovala. Společnosti EDERA Group potom poskytla sponzorský dar na lednici, speciální dík patří také jejím zaměstnancům, kteří se složili na dávkovače na müsli, uzavírá přednosta Hensel.

Na potřeby maminek se hledí ve všech porodnicích Nemocnice Pardubického kraje

Rautové stravování je v současné době dostupné ve všech porodnicích Nemocnice Pardubického kraje. Porodnice pak dále nabízejí celou škálu dalších služeb, jak rodičkám co nejvíce ulevit v průběhu porodu i po něm. Ať už jde o aromaterapii, relaxační pomůcky nebo různé uvolňovací techniky. Důležitý je respekt, příjemná atmosféra, důvěra a komunikace.