Při opalování jsme zodpovědnější, v létě nás zlobí spíš nadměrné pocení a plísně

Při opalování jsme zodpovědnější, v létě nás zlobí spíš nadměrné pocení a plísně
17. srpna 2018
Z ordinací kožních lékařů postupně mizí spáleniny od sluníčka, lidé jsou zodpovědnější a mažou se. Teplé počasí a vlhko je však ideální kombinací pro různé plísně a bakterie. 

Jak se proti nim bránit a jak chránit svou pokožku před sluníčkem nám poradil MUDr. David Stuchlík, primář kožního oddělení Pardubické nemocnice, která je součástí sítě Nemocnice Pardubického kraje.

S čím se aktuálně ve vaší ordinaci setkáváte nejčastěji?

V letním období jsou častější různé bakteriální a virové infekce, protože to teplé počasí podmiňuje vznik těchto infektů, ale setkáváme se, naštěstí ne tak často jako dříve, s různými problémy ze sluníčka ve smyslu spálením sluníčkem, ale je vidět, že lidé jsou vzdělaní a dávají si pozor. 

Jak by se člověk měl v létě chránit proti sluníčku?

Můžeme se chránit v zásadě dvěma způsoby, jednak režimově, tedy tak že se snažíme omezit pobyt na sluníčku v těch hraničních hodinách, přibližně mezi tou 11. až 15. hodinou. Pokud to jde, nosíme dlouhý rukáv, klobouk a samozřejmě UV ochranné přípravky. Volba faktoru záleží na tom, jakého jsme fototypu, neboli jak snášíme sluneční záření. V létě, které je tak intenzivní, jako je to letošní, by se měli vyššími faktory chránit zejména lidé, kteří mají světlejší pleť.

S odhalenou kůží přichází ke slovu i znaménka. Kdy je u nich vhodná doba k návštěvě lékaře?

Pokud se nám nějaké znaménko nezdá, je vhodná doba právě v tom okamžiku. A pak samozřejmě záleží na počtu, kolik těch znamének člověk má, nebo jestli se v rodinné anamnéze nevyskytl nějaký nádor, potom je vhodné chodit na prohlídky minimálně jednou ročně. Obecně doporučujeme spíše na podzim, po letní sezoně, ale možné je to samozřejmě celoročně. Pokud se chystáme jet slunit k moři a chceme mít klid, je dobré zajít ještě před odjezdem.

Kromě znamének nás v létě zlobí ještě opruzeniny. Jak jim zabránit a jaká je první pomoc, pokud už se objeví?

Opruzeniny vznikají samozřejmě spíše v teplém počasí, a to a v místech, kde je taková lehká zapářka, tzn. tam, kde je vlhká kůže a různé přehyby, například třísla apod. Jenomže zabránit pocení v tomto horkém počasí je velmi obtížné. Mohou se tak aplikovat různé preventivní přípravky, které zasušují pokožku. Zkrátka je v těchto partiích třeba zabránit vlhkosti a tření.

Zmiňoval jste pocení, kterého je v létě víc než dost. Jaký stav lze považovat za abnormální pocení a co se s tím dá dělat?

Těžko definovat co je to abnormální pocení. Spíš záleží na tom, jak to člověk subjektivně snáší nebo jak ho to obtěžuje. Jsou určité postupy, které mohou zmírnit pocení, ale jsou to poměrně náročné zákroky kosmetického charakteru. S pocením a zapařeninami jdou ruku v ruce i plísně.

Lze například zabránit vzniku plísní na nohou a kde k nim nejčastěji můžeme přijít?

Zásadní je prevence. Do společných sprch, do společných prostor, kam se lidé chodí osvěžit bosi, tak si nosit vlastní obuv. Dále bránit jakýmkoli oděrkám, radši zaléčit antimikrobiálním přípravkem a opět zabránit pocení pomocí vysychajících nebo dezinfekčních zásypů, případně používat mastičky, které jsou volně prodejné.

Co když to nezabere, kdy máme vyhledat lékaře?

V případě, že běžně prodávané přípravky nestačí a ty projevy výrazně svědí, mohou mokvat, mohou více zarudnout, tak v tom případě je optimální navštívit odborného lékaře.      

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.