Premiéra ZDRAVOhrátek přiblížila školákům práci profesionálních zdravotníků

Premiéra ZDRAVOhrátek přiblížila školákům práci profesionálních zdravotníků
26. října 2017
V Chrudimi se konala premiéra ZDRAVOhrátek pro žáky základních škol. Zapojila se do nich i Nemocnice Pardubického kraje.

„Člověk by si neměl zahrávat se zdravím, ale hrát si ve prospěch zdraví je naopak velice prospěšná věc,“ prohlásil Petr Řezníček, starosta města Chrudimi, na úvod ZDRAVOhrátek. A premiéra nového projektu Pardubického kraje ve Střední škole zdravotnické a sociální Chrudim se symbolicky nesla právě v tomto duchu. Simulovaná dopravní nehoda, první pomoc, transfúze krve, práce s handicapovanými či negativní působení drog – to byla jen část aktivit, které motivovaly žáky základních škol k výběru zdravotnických a sociálně zaměřených oborů.

„Pardubický kraj pořádá s velkým úspěchem TECHNOhrátky, a tak se podle jejich vzoru rozhodl zorganizovat také ZDRAVOhrátky. Cílem je představit žákům 8. a 9. tříd detailně námi zřizované střední zdravotnické školy a jejich zázemí. Právě tato chrudimská škola nabízí atraktivní prostředí i obory,“ uvedl při slavnostním zahájení akce Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství. Společně s ním přišlo sedmdesát školáků z jedenácti základních škol chrudimského okresu podpořit také další významní hosté – radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislav Valtr, starosta Chrudimi Petr Řezníček, ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Chrudim Eva Kameníková či vedoucí krajského odboru školství Martin Kiss.

„Jsem rád, že se vás první akce ZDRAVOhrátek zúčastnilo tolik a že je mezi vámi takový zájem o studium těchto oborů. Mějte přitom na paměti, že zdravotnictví je především o lidech, kteří chtějí udělat něco pro druhé,“ vzkázal účastníkům akce Ladislav Valtr.

Půltucet akčních stanovišť Školáci se rozdělili do šesti různobarevných skupin a v rámci dopoledních manuálních aktivit si vyzkoušeli činnosti na stejném počtu speciálních stanovišť. Postupně je čekaly návštěvy pracovišť transfúzní stanice, základů první pomoci, práce s handicapovanými, zdravého životního stylu, chůvy v akci a chirurgie. Skvělým nápadem bylo určitě stanoviště první pomoci v sousedním parku spojené s ošetřováním účastníků dopravní nehody. Velký ohlas měla také slalomová dráha se speciálními brýlemi simulujícími negativní vliv drog, výuka Braillova písma či plnění transfúzního vaku injekčními stříkačkami.

„ZDRAVOhrátky se mi moc líbily. Z jednotlivých činností mě nejvíc zaujalo řešení následků nehody. S první pomocí už mám zkušenosti ze skautského tábora, a navíc jsem členem sboru dobrovolných hasičů. V budoucnu bych chtěl zachraňovat lidské životy – třeba jako řidič záchranky,“ zhodnotil ZDRAVOhrátky Michal Dalecký, žák 9. třídy ZŠ Komenského ze Skutče a jeden ze šesti chlapců, kteří se akce zúčastnili.

„Premiéra ZDRAVOhrátek se velice vydařila a chrudimská škola nasadila laťku opravdu vysoko. Všechna stanoviště byla výborně připravená a nabízela zajímavé i akční aktivity, které školákům plně ukázaly případy a činnosti, s nimiž se profesionální zdravotníci každodenně setkávají. Bylo vidět, že do přípravy historicky prvních ZDRAVOhrátek se zapojila celá chrudimská škola – pedagogický sbor včetně paní ředitelky například vlastnoručně napekl i občerstvení,“ řekl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Součástí programu byla také prezentace Chrudimské nemocnice, kterou přednesla náměstkyně ošetřovatelské péče Gabriela Medunová. „Účastníkům ZDRAVOhrátek jsem představila perspektivu naší nemocnice i perspektivu zaměstnání u nás. Informovala jsem je, co všechno jim může nemocnice nabídnout, jak funguje stipendijní program nebo jaké jsou možnosti prohlubování kvalifikace,“ uvedla náměstkyně Medunová a dodala: „Bylo potěšitelné, že všichni účastníci měli zájem o studium na střední zdravotnické škole nejen na začátku akce, ale všichni ho projevili i na konci po absolvování všech stanovišť a vyslechnutí si všech informací o práci zdravotníků.“

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.