Poznejte svá prsa a nepodceňujte prevenci. Růžový říjen připomíná boj proti rakovině prsu

Poznejte svá prsa a nepodceňujte prevenci. Růžový říjen připomíná boj proti rakovině prsu
22. října 2019
Nezapomínat na svá prsa, znát je a v případě podezření, že se v prsu objeví něco, co tam být nemá, ihned problém řešit. To má každoročně připomenout nejen ženám růžový říjen – měsíc boje proti rakovině prsu.

Nádor prsu je onemocněním, které se vyskytuje stále častěji, jen v České republice ho lékaři ročně diagnostikují zhruba sedmi tisícovkám žen. Zároveň však stoupají i šance na vyléčení, obzvlášť pokud se na nemoc přijde včas. Nejúčinnější způsobem, jak nádor odhalit, je pravidelné samovyšetřování.

„Samovyšetření prsu by se mělo provádět alespoň jednou za měsíc, ideálně pět dní po skončení menstruace. Když žena z jakéhokoli důvodu nemenstruuje, tak kterýkoli den v měsíci, ale vždy jednou měsíčně,“ říká MUDr. Jana Mergancová, členka onkochirurgického týmu Komplexního onkologického centra Pardubického kraje. Ta také doplňuje, že ženy často říkají, že samy nic nepoznají. „Důležité je znát svoje prsa a poznat každou novou věc, která se v nich objeví. Ať už je to nová boulička, nový výtok z bradavky, vtažená kůže nebo zapadlá bradavka. To jsou všechno věci, které by se měly ihned řešit,“ podotýká Jana Mergancová.

Na screening jednou za dva roky Neméně důležitou součástí prevence je i mamografický screening, který je zdarma pro všechny ženy od 45 let. „Každé dva roky by žena měla jít na mamární screening na některé ze screeningových pracovišť,“ upozorňuje lékařka. Nemocnice Pardubického kraje má screeningové pracoviště ve Svitavách a spolupracuje také s řadou ambulantních screeningových pracovišť s přímou vazbou na Pardubickou nemocnici. Kromě toho je Nemocnice Pardubického kraje jedním ze dvou subjektů, které tvoří Komplexní onkologické centrum Pardubického kraje, jedno ze 14 vysoce specializovaných pracovišť v České republice.

Každé ženě léčba na míru

V případě, že lékaři ženě diagnostikují nádor, léčba je zahájena velmi rychle. „S ženou se sejdeme na takzvané mamární komisi, což je setkání pacientky a odborníků z oblasti chirurgie, klinické a radiační onkologie, rentgenologie nebo třeba patologie, která vyhodnocuje odebrané vzorky. Zde se s pacientkou dohodneme, jaká léčba by pro ni byla nejvhodnější. Může to být chirurgická léčba, tedy operace, ozařování, chemoterapie, hormonální léčba, cílená biologická léčba nebo nově i imunologická léčba. Pokaždé to bývá kombinace těchto přístupů,“ vysvětluje doktorka Mergancová.

„Léčba by vždy měla probíhat v rámci komplexních onkologických center, což jsou vysoce specializovaná zařízení, jedno z nich se nachází i v Pardubické nemocnici. Toto centrum zajišťuje moderní léčebné postupy a veškerou péči. Pro každou ženu se vždy snažíme najít řešení na míru, abychom jí co nejvíce pomohli, a přitom co nejméně ublížili,“ uzavírá Jana Mergancová.