Poukaz do lékárny je od září odměnou za včasné preventivní vyšetření

3. září 2015
Odměnou za včasné vstupní mamografické vyšetření a za vyšetření na denzitometru je od září poukaz do lékáren Svitavské a Litomyšlské nemocnice.

Dárek dostanou ženy ve věku 45 a více let, které přijdou počínaje zářím na své první preventivní mamografické vyšetření na polikliniku ve Svitavách. Obdrží poukaz na jednorázovou slevu 15 % na nákup zboží v Ústavní lékárně Litomyšlské nemocnice a v Lékárně na Poliklinice Svitavské nemocnice. Odměna podporuje preventivní akci, kterou už více než 10 let organizuje Ministerstvo zdravotnictví ČR a kterou podporují zdravotní pojišťovny.

Rakovina prsu je v České republice nejčastějším nádorovým onemocněním žen. „Každý den onemocní 19 žen, denně téměř 5 žen svůj boj s touto nemocí prohraje. Pokud se však nádor podaří zachytit včas, je šance na úplné vyléčení,“ zdůraznila MUDr. Eva Machová. „Toto bezplatné vyšetření nabízejí ženám zdravotní pojišťovny od 45 let věku. Přesto stále většina žen této cílové skupiny možnosti bezplatného preventivního vyšetření prsu nevyužívá a hazarduje tak se svým zdravím.“

A tak pokud jste dostala pozvánku na preventivní vyšetření prsu, nebo je vám 45 a více let a ještě jste na tomto vyšetření nebyla, můžete se objednat na telefonu 461 531 831 od pondělí do pátku od 8 do 11 hod. Ambulance je umístěna v budově polikliniky ve Svitavách.

Zastavte se také na vyšetření kostí denzitometrem – i zde vás čeká dárek.

Dalším důležitým vyšetřením, které by – nejen ženy v tomto věku - měly absolvovat, je vyšetření na denzitometru na Oddělení zobrazovacích metod ve Svitavské nemocnici. Vyšetření ukáže, zda pacientky a pacienti nejsou ohroženy osteoporózou nebo osteopenií, tedy úbytkem kostní hmoty, což je první předstupeň osteoporózy. Všichni pacienti jsou na základě výsledku vyšetření následně léčeni nebo odesláni svým praktickým či odborným lékařem do osteologické ambulance, kde je jim doporučena již specializovaná léčba, a zůstávají pod kontrolou.

Tato nová vyšetřovací metoda je ve Svitavské nemocnici pro pacienty ve východní části Pardubického kraje k dispozici už více než dva roky. Do té doby za ní museli lidé daleko dojíždět. „U žen s nádorovým onemocněním prsou nebo vaječníků vysoce stoupá riziko onemocnění osteoporózou, proto je potřeba nezapomínat na sledování hustoty kostní tkáně. Lidé s osteoporózou nebo osteopenií mají křehké kosti, a může u nich docházet ke zlomeninám páteře nebo končetin i při běžné činnosti. Proto je potřeba včasné zachycení úbytku kostní tkáně a zahájení léčby,“ vysvětluje primářka MUDr. Dagmar Zezulová.

Dále jsou osteoporózou ohroženi pacienti s revmatoidní artritidou, diabetici, ženy ve vyšších věkových skupinách,  pacienti se sníženou mobilitou, pacienti dialyzovaní a dlouhodobě léčení kortikoidy. „Proto doporučujeme právě lidem z těchto rizikových skupin nechat se preventivně vyšetřit,“ doporučuje lékařka.

Standardně jsou vyšetřovány dvě nejvíce zatěžované oblasti ze tří možných (bederní páteř, kyčelní kloub, předloktí), záleží však na klientovi. Toto vyšetření si lidé platí sami, protože jej nehradí pojišťovna. Na druhé straně lidem vyšetření ve Svitavské nemocnici ušetří téměř celý den strávený na cestě do krajského města, kde za vyšetření neplatí, ale peníze zase utratí za cestovné.

Pacienti, kteří přijdou na první vyšetření kostí denzitometrem, obdrží poukaz na 15 % jednorázovou slevu na nákup zboží ve volném prodeji v Ústavní lékárně Litomyšlské nemocnice a v Lékárně na Poliklinice Svitavské nemocnice. Před vyšetřením dostane každý k vyplnění dotazník ohledně rodinné zátěže a k získání dalších informací, které jsou pro vyhodnocení důležité.

Vyšetření je bezpečné, nebolestivé, šetrné a nezatěžuje organismus. Denzitometrie je umístěna v přízemí Svitavské nemocnice na oddělení zobrazovacích metod.

Další informace získáte a objednejte se na tel. čísle: 461 569 241.