Patní hřeb a práce traumatologů Pardubické nemocnice zaujaly prestižní kongres v Berlíně

2. listopadu 2016
Traumatologové Pardubické nemocnice úspěšně prezentovali výsledky léčby zlomenin patní kosti pomocí kalkaneálního hřebu v Berlíně.

Traumatologové Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice v průběhu pěti let odoperovali bezmála dvě stovky pacientů se zlomeninou patní kosti pomocí kalkaneálního hřebu. Výsledky léčby i výhody tohoto implantátu představil jeho autor MUDr. Martin Pompach na Německém kongresu ortopedů a traumatologů (Deutscher Kongress für Orthopädie und Unfallchirurgie) v Berlíně. Jeho přednáška a prezentace hřebu vzbudily velký ohlas. „Zájem lékařů byl značný, což mě i kolegy z našeho oddělení pochopitelně velmi těší, neboť se jedná o nejprestižnější kongres v německy mluvících zemích,“ pronesl MUDr. Pompach.

Čtyřdenní kongres na konci října hostila německá metropole. Konal se na výstavišti Messe Berlin a sešlo se na něm kolem šesti tisícovek účastníků. Vedle lékařů z německy hovořících zemí s přednáškami vystoupila rovněž řada odborníků z dalších států. Nejen z Evropy, ale také ze Spojených států, Japonska, Austrálie, Argentiny, Egypta, Iránu nebo Izraele.  Své místo v programu měla také Pardubická nemocnice a její oddělení úrazové chirurgie. V závěrečný den Martin Pompach prezentoval střednědobé výsledky léčby zlomenin patní kosti s využitím implantátu C-nail. „Na přednášce se sešlo zhruba 250 posluchačů. Po ukončení přednášky zazněla řada dotazů z auditoria a další následovaly v zákulisí. Mnozí lékaři přišli i na stánek, kde byl implantát vystaven,“ uvedl MUDr. Pompach.

Kalkaneální hřeb začal lékař vyvíjet před deseti lety a následně i ve spolupráci s profesorem Hansem Zwippem a Michaelem Amlangem z Univerzitní kliniky v Drážďanech. Implantát v dnešní podobě se zrodil v roce 2009 ve spolupráci s firmou MEDIN a. s. „Jedná se o miniinvazivní implantát, s vysokou biomechanickou stabilitou, urychlující pooperační rehabilitaci a snižující riziko infekce,“ popsal MUDr. Pompach. Při operaci byl poprvé použit v únoru 2011 v Pardubické nemocnici. Na konci tohoto roku získal certifikaci a v polovině roku 2012 byl firmou MEDIN uveden na trh. Patnímu hřebu v poslední době věnovala pozornost řada zahraničních odborných časopisů.

„Na našem oddělení jsme touto metodou operovali již 193 pacientů. Nejen z Pardubického, ale i z Královéhradeckého a Středočeského kraje. To je již počet, z něhož se dají vyvozovat závěry a výsledky,“ uvedl MUDr. Pompach. Patní hřeb C-nail již využívají nejen lékaři v Česku, ale také v zahraničí, například na Slovensku, v Německu či v Rusku. „Věřím, že na základě výborných výsledků, které již byly prezentovány v našich i zahraničních odborných časopisech a na mezinárodních kongresech, se bude patní hřeb používat stále ve větší míře a na více pracovištích,“ řekl MUDr. Pompach, jenž se momentálně podílí na vývoji druhé generace tohoto implantátu – hřebu s ještě výhodnějšími vlastnostmi.

Dušan Korel