Pardubičtí oční lékaři získali ocenění na mezinárodním kongresu

31. května 2018
Oční lékaři z Pardubické nemocnice si přivezli ocenění z mezinárodního kongresu České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie.

Lékaři očního oddělení Pardubické nemocnice úspěšně prezentovali své zkušenosti a výsledky své práce na 16. mezinárodním kongresu České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie. Z odborné akce, která se konala 18. a 19. května v Academia centru Univerzity T. Bati ve Zlíně, si přivezli několik ocenění. „V odborném programu jsme vystoupili se čtyřmi přednáškami a se dvěma videosnímky jsme se zúčastnili videofestivalu. Získali jsme ocenění za nejlepší přednášku sekce a druhé a třetí místo v soutěžním videofestivalu,“ uvedl primář Jan Novák, který se kongresu účastnil společně se svou zástupkyní Hanou Adámkovou a další lékařkou Mariannou Otrošinovou.

Oceněná přednáška byla zaměřena na téma zákalů intraokulárních (nitroočních) čoček. Týkala se problémů kalících se čoček, které byly v minulosti i v současnosti distribuovány nejen v České republice. Ve videofestivalu „zabodovali“ pardubičtí lékaři se snímky nazvanými Explantace jedné kalcifikované intraokulární čočky a Tři v jednom. „První z nich se věnoval chirurgickým obtížím s vynětím zkalené umělé čočky. Druhé video zachycovalo unikátní operaci se současným použitím tří typů implantátů do jednoho oka, a sice distenzního kroužku, umělé čočky a umělé duhovky,“ uvedl docent Novák.

Zlínský kongres se konal v rámci oslav 20. výročí založení České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie. Zúčastnilo 226 lékařů, 49 nelékařských zdravotnických pracovníků a bezmála stovka vystavovatelů. „Inovativní formát této akce zahrnoval kromě 60 přednášek a videofestivalu i pět diskuzních stolů včetně online diskuze s mezinárodní účastí odborníků z USA, Velké Británie, Německa, Portugalska a Slovenska,“ uvedl docent Novák.

(dk)