Pardubičtí gynekologové objevují nové poznatky při léčbě velkého ženského tabu

Pardubičtí gynekologové objevují nové poznatky při léčbě velkého ženského tabu
20. prosince 2019
Lékaři v urogynekologickém centru Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice získávají nové poznatky o léčbě inkontinence moči.

Je to velmi častý zdravotní problém, trápí stovky žen. Ale zároveň se jedná o velice citlivé a delikátní obtíže. Mnoho pacientek tak nejen odkládá jejich řešení, ale vzhledem k jejich povaze se o nich zdráhá i hovořit. Nejen před svými nejbližšími, ale dokonce i před lékařem. Inkontinence moči, neboli samovolný únik moči. To je velké trápení řady žen. V Pardubické nemocnici jim ho pomáhá odstranit urogynekologické centrum Porodnicko-gynekologické kliniky.

„Je to jedno z největších ženských tabu. Ale naštěstí se zlepšuje osvěta. Ženy zjišťují, že jde o běžný problém, a stávají se odvážnějšími,“ tvrdí přednosta kliniky Milan Košťál. Pokud ženy odhodí psychické zábrany a rozhodnou se vyhledat lékařskou péči, v urogynekologickém centru Pardubické nemocnice najdou odbornou pomoc na vysoké úrovni. Řadí se mezi špičková tuzemská pracoviště, s řešením těchto nepříjemných obtíží již pomohlo stovkám žen.

Páska zlepšuje kvalitu života

Častým typem močové inkontinence u žen je stresová inkontinence, dochází k ní při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, např. při kašli, kýchnutí, smíchu, cvičení nebo zvedání břemene. Lehčí formy je možné léčit konzervativní metodou, tzn. cviky pánevního dna. Těžší formy se řeší chirurgicky pomocí zavedení polypropylenové pásky pod močovou trubici. Páska nahrazuje porušené nebo oslabené vazy. Stane se trvalou podporou močové trubice, která díky ní při zvýšeném nitrobřišním tlaku zůstane uzavřena a zabraňuje nekontrolovatelnému úniku moči.

Porodnicko-gynekologická klinika má s tímto miniinvazivním chirurgickým výkonem bohaté zkušenosti. Využívá ho už bezmála dvě desítky let. Inkontinenční pásky se na tomto pracovišti implantují od roku 2000 a za tu dobu lékaři tímto způsobem pomohli zhruba 1300 pacientkám. „V poslední době každoročně zavádíme přibližně 120 až 130 pásek. Tímto počtem patří naše urogynekologické centrum mezi pět největších pracovišť v republice,“ říká přednosta Košťál. „Zavedení inkontinenční pásky je úspěšná metoda, která zlepšuje kvalitu života pacientek,“ dodává primář Germund Hensel, jenž vede urogynekologické centrum.

Výzkumem k dokonalému poznání metody

Přestože mají pardubičtí gynekologové dlouholetou praxi se zavedením inkontinenční pásky, neustále si svoji erudici rozšiřují. Vede je k tomu snaha co nejlépe poznat tuto metodu a objevit i její dosud nepopsané efekty, aby mohli pacientkám co nejlépe popsat léčbu, její benefity i možné vedlejší účinky. „Chceme vše znát, abychom mohli dát ženám co nejpřesnější informace,“ potvrzuje primář Hensel. „Musíme být schopni vysvětlit pacientkám, aby vedlejší účinky nebraly jako pochybení nebo selhání této metody. Díky zjištěným poznatkům navíc můžeme upozornit ženy na možné vedlejší účinky už předem,“ dodává jeho kolega Prokop Homola.

Snaha o dokonalé poznání této léčebné metody nasměrovala pardubické gynekology k několika výzkumům. Naposledy se zaměřili na to, zda páska nebrzdí proud moči a vykonání potřeby tak netrvá déle než před operačním zákrokem. „Na základě zkušeností jsme se totiž domnívali, že dochází ke zpomalení proudu moči vlivem inkontinenční pásky,“ vysvětluje primář Hensel.

Vedlejší efekt, který nevadí

Zatím poslední průzkum potvrdil domněnky pardubických gynekologů. Odpovědi pacientek na cílené dotazy při kontrolním vyšetření měsíc po operaci nebo porovnání výsledků uroflowmetrie, což je neinvazivní měření průtoku moči, před zavedením pásky a tři měsíce poté ukázaly, že k tomuto vedlejšímu efektu skutečně často dochází. „Trošku jsme se báli, jak to bude vypadat u žen, které měly pomalejší proud už před operací. U nich ale ke zhoršení nedošlo, což je pozitivní zjištění. U některých dokonce nastalo zlepšení. Pásku je tedy možné implantovat i jim,“ říká primář Hensel.

Vedlejší efekt však není nikterak dramatický. Statisticky v průměru činí sedm vteřin. „Pacientkám to ani příliš nevadí. Jsou především šťastné, že se podařilo odstranit jejich hlavní problém. Navíc při kontrolním ultrazvukovém vyšetření se většinou potvrdí, že močový měchýř se úplně vyprázdní, takže výsledek je dobrý,“ říká primář Hensel.

Prezentace na mezinárodním fóru

Poznatky z výzkumu prezentovali lékaři z Porodnicko-gynekologické kliniky na 12. kongresu Evropské urogynekologické asociace, který se nedávno konal v izraelském Tel Avivu. Přednáška primáře Hensela se setkala se zájmem zahraničních odborníků a rozproudila živou diskusi. „Nebyl to samozřejmě hlavní bod programu, ale do podvědomí kolegů se určitě dostala. I předsedající sekce se zajímal o tento výzkum a metodiku,“ říká doktor Homola. „Jedná se o téma, o němž zatím není příliš informací, ale určitě je zajímavé,“ dodává primář Hensel.