Pardubická krajská nemocnice zahájila provoz Centra zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny

Pardubická krajská nemocnice zahájila provoz Centra zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny
18. srpna 2014
Pardubická krajská nemocnice, a.s. uvedla do provozu zbrusu nové pracoviště. Svou činnost v těchto dnech zahájilo Centrum zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny při kardiologickém oddělení Interní kliniky. Jako první si ho vyzkoušeli basketbalisté BK JIP Pardubice, kteří zde v průběhu tří dnů absolvovali zátěžové testy.

 „Pardubice vždy byly městem sportu. Proto se domníváme, že toto pracoviště má své místo v naší nemocnici. Navíc v posledních letech se ve vrcholovém sportu objevují případy nečekaných kolapsů a náhlých úmrtí mladých sportovců. Toto vyšetření má nepochybně svoji velkou důležitost," řekl Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Pracoviště bylo vybudováno v nevyužívaných prostorech kardiologického oddělení. Vzniklo nákladem zhruba 1,5 milionu korun, z nichž větší část byla použita nákup přístrojů a menší na stavební úpravy. „Nyní patříme k nejmoderněji vybaveným laboratořím," řekl ředitel Gottvald. „Na pracovišti máme moderní přístroje, díky nimž můžeme poskytnout kvalitní servis a velmi přesná data o zdravotním stavu a fyzické připravenosti. Za pomoci přístrojů jsme také schopni detekovat rizikové stavy, které, pokud by zůstaly neodhalené, by mohly vést k závažným zdravotním komplikacím, v krajním případě až k možnosti náhlého úmrtí" dodal Martin Kubrycht, vedoucí lékař Centra zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny.

Pracoviště však neslouží pouze profesionálním i amatérským sportovcům. Rozšiřuje možnosti neinvazivní diagnostiky u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním, kteří mají toto vyšetření hrazené ze zdravotního pojištění. „Můžeme vyšetřit všechny stavy, kdy nemocní mají námahové obtíže, třeba dušnost. Jsme nyní schopni kvalitnějšího vyšetření našich pacientů," uvedl Kubrycht. „A do budoucna se naše možnosti mohou rozšířit ještě víc. Třeba směrem k dětským pacientům, kteří na speciální testy musí jezdit do Motola."

Klíčovou část vybavení pracoviště tvoří spiroergometrická jednotka (přístroj na zátěžové EKG a analyzátor vydechovaných plynů), která je připojena na kolo nebo běhací pás. „Je napojena na moderní program, který umožňuje u každého nastavit individuální zatížení a je možné ho měnit i během testu," poznamenal Kubrycht.

Vyšetření tak může dát sportovcům nejen velmi užitečná a důležitá data o jejich zdravotním stavu, ale může pomoci i v jejich další přípravě. „Můžeme posoudit připravenost sportovce. Je rovněž možné na základě zjištěných výsledků spolupracovat s trenérem na kondiční přípravě. Dokážeme říct, na jaké zátěži, při jaké tepové frekvenci a při jaké výkonu by měl sportovec trénovat, aby se jeho výkonnost zvyšovala a aby nedošlo k přetížení organismu," uvedl Kubrycht.

Zátěžové testy si už vyzkoušeli basketbalisté BK JIP Pardubice. Účastník nejvyšší domácí soutěže je v Pardubické krajské nemocnici, a.s. absolvoval už vloni. Tehdy to však bylo ještě v improvizovaných podmínkách se stávajícím přístrojovým vybavením. Nyní si už zkusili zbrusu nové pracoviště.

„Je to obrovský posun a moc si vážíme spolupráce s Pardubickou krajskou nemocnicí, díky níž máme tuto možnost. Výstupy jsou pro nás velmi cenné. Pro hráče je to důležitá prevence a pro naše trenéry zase velice důležitý ukazatel pro práci v tréninku. Na testy jsme vzali i několik mladých hráčů, kteří jsou nově v našem áčku. Díky testům poznáváme jejich fyzický potenciál," uvedl Martin Marek, generální manažer BK JIP Pardubice.

Výhledově zátěžové testy na zdejším pracovišti absolvují rovněž mladí hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. A své služby je centrum připraveno nabídnout i dalším zájemcům. Nejen z řad profesionálům, ale i amatérským a rekreačním sportovcům. Kompletní spiroergometrie stojí 1500 Kč.

„Určitě bych toto vyšetření doporučil všem, kterým je nad 40 či 50 let a kteří se rozhodnou, že chtějí začít nebo znovu začít sportovat pro své zdraví. Na začátku by měli vědět, jakou zátěž si mohou dovolit a co by měli dělat. Z tohoto vyšetření by určitě velmi profitovali," uvedl Kubrycht.

Vznikem Centra zátěžové diagnostiky a sportovní medicíny však snaha Pardubické krajské nemocnice, a.s. v této oblasti nekončí. Vize je mnohem širší. Mělo by dojít ke spolupráci lékařů z více oborů.

„Nechceme nabízet jen zátěžové vyšetření, ale komplexní služby. Tedy i pomoci při léčbě a diagnostice úrazových stavů, po jejich vyřešení a vyléčení také následnou rehabilitaci. Tedy nabídnout servis zahrnující chirurgii, zejména traumatologii, ortopedii, radiodiagnostiku a rehabilitaci," nastínil ředitel Gottvald další plány.

Mgr. Dušan Korel, tiskový mluvčí
Pardubická krajská nemocnice, a.s.

Další aktuality

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.

Na Den glaukomu si v Litomyšlské nemocnici nechalo zkontrolovat oči na sedm desítek zájemců

5. dubna 2024

Možnost nechat si vyšetřit oči v rámci Světového týdne glaukomu využilo 13. března na očním oddělení Litomyšlské nemocnice na sedmdesát zájemců. Zdravotníci čtyřem pacientům diagnostikovali nejčastěji se vyskytující zelený zákal otevřeného úhlu a zahájili léčbu. U šestnácti lidí zachytili podezření na zelený zákal ke sledování. U dalších dvou lidí zdravotníci identifikovali šedý zákal.