Ortopedi Pardubické nemocnice sbírali poznatky v Hamzově léčebně v Luži

15. srpna 2017
Ortopedi Pardubické nemocnice využili operační "pauzu" k návštěvě Hamzovy odborné léčebny v Luži, s níž řadu let spolupracují.

Na ortopedickém oddělení Pardubické nemocnice se ročně provádí zhruba dvě tisícovky operací, z toho čtvrtinu tvoří endoprotézy kolenních a kyčelních kloubů. Operačním výkonem však léčba těchto pacientů zdaleka nekončí, většina z nich následně potřebuje ještě rehabilitační péči. Mnoho z nich tak lůžko v Pardubické nemocnici vystřídá za pobyt v Hamzově odborné léčebně pro děti a dospělé, s níž ortopedické oddělení úzce spolupracuje řadu let.

V období letního malování operačních sálů proto pardubičtí ortopedi využili pauzy a omezení plánovaných výkonů k „exkurzi“ v tomto zdravotnickém zařízení a také k prohloubení dosavadní spolupráce. „Cílem návštěvy bylo získat zpětnou vazbu týkající se jejich odoperovaných pacientů a seznámit se s pooperační rehabilitací,“ řekl primář ortopedického oddělení Petr Hoza a dodal: „S Hamzovou léčebnou spolupracujeme v oblasti rehabilitací po totálních náhradách kloubů, dále v léčbě dětských skolióz a v protetickém a ortotickém ošetření pacientů. Lékaři a protetici z Luže pravidelně dojíždějí do Pardubické nemocnice.“

Pardubičtí lékaři si v léčebně mimo jiné prohlédli dílny na výrobu korzetů pro dětské pacienty se skoliózou. „Plastové korzety v různých designech jsou vyráběny individuálně podle sádrových odlitků těla každého pacienta. Seznámili jsme se i s výrobou končetinových protéz, korekčních ortéz pro děti s vrozenými vadami nohou, které používáme ke konzervativní léčbě i k doléčení po operacích,“ uvedl primář Hoza. Ortopedi pochopitelně získávali i informace o rehabilitační péči.

„Zajímavá byla návštěva dětské rehabilitace, kde mají děti kromě klasických rehabilitačních procedur k dispozici i hipoterapii. Pro neurologicky nemocné ležící děti jsou k dispozici přístroje pomáhající při poruše vzpřimovacích a opěrných funkcí trupu a končetin. Zajímavá a pro děti především zábavná je tzv. robotická terapie, kdy jsou pohyby dětského pacienta snímány senzory a implementovány do různých počítačových her. Dítě tak rehabilituje formou hry před monitorem,“ uvedl primář Hoza.

Z návštěvy a posbíraných poznatků v Hamzově léčebně mohou profitovat pacienti ortopedického oddělení Pardubické nemocnice. „Určitě je dobré a přínosné sledovat léčbu až do konce, tedy včetně rehabilitace a rekonvalescence,“ potvrdil primář Hoza a dodal: „Zároveň jsme v Luži domluvili některé organizační záležitosti, tak aby cesta pacienta z ortopedie na rehabilitaci či k protetikovi byla rychlá a přímá.“ Výhledově Pardubická nemocnice plánuje úzce spolupracovat s Hamzovou odbornou léčebnou v oblasti prevence onemocnění pohybového aparátu u předškoláků a školáků.

Zdravotnické zařízení z Luže rozběhlo projekt Zdravá dětská noha, který je zaměřen na včasnou diagnostiku funkčních vad dětských nohou. „Budeme jednat o našem zapojení do tohoto projektu. Může se jednat o podobnou spolupráci jako v oblasti dětského očního screeningu, který v Pardubicích s podporou města běží již řadu let,“ uvedl Vladimír Ninger, člen představenstva pro zdravotnický segment Nemocnice Pardubického kraje.

Dušan Korel