Ortoped Hanák z Litomyšlské nemocnice získal druhé místo ve Frejkově ceně

22. června 2016
Odborná porota při ortopedickém sympoziu Frejkovy dny v Brně ocenila přednášku MUDr. Romana Hanáka z Litomyšlské nemocnice.

MUDr. Roman Hanák z ortopedického oddělení Litomyšlské nemocnice získal vynikající ocenění při letošním, již 24. ročníku mezinárodního sympózia Frejkovy dny. Součástí konference, která se konala 16. a 17. června v Brně, je už tradičně soutěž lékařů do 35 let o nejlepší odbornou přednášku nazvaná Frejkova cena. MUDr. Hanák v ní obsadil druhé místo.„Toto umístění nás velice potěšilo. Vždyť pro nás bylo velkým úspěchem již to, že do programu symposia byly zařazeny přednášky našich tří mladých kolegů,“ pronesl zástupce primáře ortopedického oddělení Litomyšlské nemocnice MUDr. Vít Heblt. MUDr.

Martin Kulhánek prezentoval téma Akutní rekonstrukce kolenních vazů s užitím augmentace - první zkušenosti, MUDr. Tomáš Strnad přednášel o Modifikované metodě WEBER ILF a MUDr. Roman Hanák vystoupil v programu s tématem Naše zkušenosti s all-inside rekonstrukcí pzv. Celkově se o Frejkovu cenu ucházelo 29 přednášek. Odborná komise hodnotila věk autorů, originalitu práce, přednes i doloženou prezentaci. Mezi tři oceněné zařadila i MUDr. Hanáka. „Umístění na druhém místě v tak velké konkurenci, která se na Frejkových dnech sešla, jsem opravdu nečekal. O to víc mě těší, že se podařilo dosáhnout tohoto úspěchu. Frejkova cena je v českém ortopedickém povědomí velice prestižním oceněním. Je nad očekávání překvapivé a výborné, že druhé místo z této soutěže putuje k nám na ortopedii do Litomyšle. Člověk si díky tomu uvědomí, že operativa a rozvoj nových metod na ortopedii naší velikosti může hrdě soutěžit a dokonce i překonat některé práce lékařů z větších i fakultních nemocnic z celé republiky,“ pronesl MUDr. Hanák.

Po promoci na Lékařské fakultě Univerzity Palackého Olomouc v roce 2012 pracuje na ortopedickém oddělení Litomyšlské nemocnice od roku 2013. Na Frejkových dnech představil zkušenosti s All – Inside technikou rekonstrukce předního zkříženého vazu. „Moje práce shrnovala soubor bezmála sedmdesáti pacientů po plastice předního zkříženého vazu v koleni novou artroskopickou technikou All-Inside, kterou jsme začali na našem oddělení zavádět koncem roku 2014. Hodnotil jsem pooperační výsledky u všech pacientů, výhody metody oproti starším technikám a použití nově i při akutním poranění předního zkříženého vazu, což do nedávna nebylo zvykem provádět bezprostředně v krátkém období po úraze. Vzhledem k tomu, že náš soubor patří mezi jeden z největších v České republice, byly na Frejkových dnech výsledky mojí studie označeny jako velmi validní a posunující vývoj této nové metody kupředu,“ uvedl MUDr. Hanák a dodal: „Samozřejmě moje velké díky patří celému našemu týmu a především MUDr. Hebltovi, který All-Inside techniku přivedl k nám na pracoviště, jako hlavní operatér odoperoval většinu našich sledovaných pacientů, učí mě touto metodou operovat a byl i mým odborným konzultantem při přípravě přednášky na Frejkovy dny.“

Frejkova cena je udělována od roku 1999. Cílem udílení tohoto ocenění je snaha o vychovávání nových ortopedů, kteří budou schopni svou práci nejen dokonale zrealizovat, ale i prezentovat na odborných fórech. Součástí ceny je také studijní pobyt na některém z renomovaných evropských či světových pracovišť.