ORL konference se bude věnovat spánkové medicíně a krvácení

ORL konference se bude věnovat spánkové medicíně a krvácení
15. května 2018
Ve dnech 18. a 19. května se bude konat letošní společná ORL konference Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Tradičně třetí květnový týden je termínem odborného setkání ORL lékařů z východních Čech. Společná konference Pardubického a Královéhradeckého kraje se koná i v letošním roce. Uskuteční se 18. a 19. května v EA Hotelu Kraskov a její program je zaměřen na dvě stěžejní témata, na spánkovou medicínu a na krvácení po tonzilektomii a tonzilotomii. Páteční část, která je společná pro lékaře i nelékařský zdravotnický personál, se bude věnovat problematice spánkových poruch. V posledních letech se dostává do popředí zájmu odborné i laické veřejnosti. Výjimkou není ani ORL klinika Pardubické nemocnice, kde před více než čtyřmi lety vznikla poradna pro poruchy spánku. Předloni získala akreditaci České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

„Cílem nadcházející konference je, i s přispěním předních českých odborníků na tuto problematiku dr. Lánského, prim. Krause, dr. Betky nebo dr. Ondrové, podat široké odborné veřejnosti náhled na možnosti diagnostiky, chirurgické i nechirurgické terapie a seznámit je s výsledky terapie jednotlivými léčebnými modalitami,“ uvedl Miloš Kotulek, který na pardubické ORL klinice vede poradnu pro poruchy spánku.

Program věnovaný této problematice bude mít mezinárodní punc. Vedle tuzemských lékařů vystoupí rovněž přední odborník na spánkovou medicínu prof. Nils Abrams z Německa. „Jeho účast na naší akci je významným úspěchem,“ pronesl Miloš Kotulek a dodal: „Na konferenci přednese sdělení na téma léčby obstrukční spánkové apnoe u pacientů po selhání přístrojové léčby a představí také metodu stimulace n. hypoglossus.“ Poruchám spánku se bude věnovat i závěrečná část pátečního programu. Budou se probírat z pohledu dalších medicínských odborností, které se touto problematikou zabývají. Jedná se o pneumologii, neurologii a kardiologii.  

„Právě spolupráce jednotlivých oborů je důležitá pro pochopení komplexnosti spánkové medicíny. Mezioborová spolupráce také vede ke zlepšení a zpřesnění diagnostiky a terapie pacientů,“ poznamenal Miloš Kotulek.

Sobotní program bude probíhat odděleně. Zatímco nelékařský zdravotnický personál bude pokračovat v tématu spánkové medicíny, lékaři se budou věnovat krvácení po tonzilektomii a tonzilotomii. Tedy po chirurgických zákrocích, při nichž jsou odstraněny nebo zmenšeny patrové mandle.

„Krvácení je nejčastější komplikací těchto výkonů. V celosvětovém měřítku se vyskytuje zhruba u deseti procent pacientů podstupujících tonzilektomii. Nejčastěji je krvácení klinicky nevýznamné, byť je pro pacienta po operaci velmi nepříjemné a stresující. Ojediněle ale může vyústit ve velmi závažný až život ohrožující stav. Řešení této komplikace proto musí zvládat každý otorinolaryngolog a musí o něm vědět i ambulantní lékaři, kteří pacienty k výkonu indikují a mohou se vzhledem k blízkosti místa bydliště a ordinace dostat do kontaktu s krvácejícím pacientem jako první. Z tohoto důvodu věnujeme této problematice samostatný panel a kulatý stůl v rámci konference,“ uvedl primář ORL oddělení Pardubické nemocnice Karel Pokorný.

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.