Oční chirurgové předvedli operace v přímém přenosu při Malé pardubické Live

18. května 2017
Vrcholem tradičního setkání očních lékařů a sester v Pardubické nemocnici byla část nazvaná Live Surgery, aneb chirurgie naživo.

Dvě operace v přímém přenosu, ukázka práce aplikačního makulárního centra a navrch bohatý přednáškový program. To byla Malá pardubická Live. Tradiční setkání očních lékařů a sester konané prvně pod novým názvem, které v pátek 12. května 2017 pořádalo oční oddělení Pardubické nemocnice.

„Velice nás těší příznivé hodnocení od všech hostů a lékařů z pardubického regionu, kteří se akce zúčastnili. Jsem velmi spokojen, že se toto setkání podařilo. Byla podle programu odoperována celá škála tří základních očních onemocnění. A především je důležité, že obě operace byly úspěšné a efektivní,“ pronesl primář očního oddělení Pardubické nemocnice Jan Novák.

Vrcholem Malé pardubické Live byly přímé přenosy z operačního sálu, které mohli účastníci sledovat ve velké posluchárně Pardubické nemocnice. U operačního stolu se střídal primář Novák s Evou Klofáčovou z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Praha. „Živě vysílané operace absolvovala vůbec poprvé a zvládla to opravdu výborně. Předvedla, že je naprosto špičkovou vitreoretinální odbornicí,“ poznamenal docent Novák.

V rámci Live Surgery, neboli chirurgie naživo, usedla k operačnímu stolu nejprve Eva Klofáčová a předvedla mikrochirurgický zákrok ve sklivci a na sítnici. Operovala pacientku s diabetickou retinopatií s hemoftalmem cestou plana vitrektomie. Druhou operaci již prováděla společně s docentem Novákem. „Ukázali jsme možnou spolupráci chirurgů předního a zadního segmentu oka,“ poznamenal primář očního oddělení Pardubické nemocnice a dodal: „Jednalo se o kombinovanou operaci šedého zákalu se zadní cirkulární kapsulorexí a implantací čočky do pouzdra. Tuto část jsem prováděl já a poté následoval peeling epiretinální membrány při makulární díře v podání doktorky Klofáčové za asistence doktorky Adámkové. V průběhu operace došlo ke spontánnímu uzávěru makulární díry. Musím podotknout, že na rozdíl od "jednoduché" operace katarakty je průběh vitreoretinálního výkonu závislý na perfektní spolupráci celého operačního týmu včetně sester.“

Součástí přenosů z operačního sálu byla i ukázka činnosti aplikačního makulárního centra v podání Jiřího Lochmana. „Jednalo se o aplikaci speciálního farmaka do sklivce při věkem podmíněné makulární degeneraci,“ uvedl primář Novák. Kontakt publika v sále s operatéry na sále po celý průběh Live Surgery zprostředkovávali lékaři Jiří Blažek z pořádajícího oddělení a Zuzana Hladíková z Oční kliniky VFN Praha, kteří živě přenášené operace moderovali.

„Provázeli zúčastněné v jednotlivých krocích při všech operacích, byli v nepřetržitém spojení s operátory, zprostředkovávali od nich poznatky, předávali dotazy. Stejně jako u doktorky Klofáčové to byla jejich premiéra při Live Surgery a rovněž oni to zvládli výtečně,“ ocenil docent Novák mladé lékaře. Live Surgery navíc velice vhodně doplnil program v posluchárně. Každé operaci předcházela přednáška vztahující k problematice následného výkonu na operačním sále.

Zazněla tak sdělení o očních onemocněních při diabetu, o tématu makulární díry včetně zhodnocení výsledků chirurgické léčby na pardubickém očním oddělení či současném stavu centrové léčby. Přednáškový blok obsahoval celkem osm bodů. Tím posledním byla přednáška Jiřího Blažka dokumentovaná filmem o jeho práci během několikatýdenní dobrovolnické chirurgické mise na oční klinice v Ghaně.

Dušan Korel