Nemocnice Pardubického kraje získala certifikaci bezpečnosti informací

21. března 2019
Na základě úspěšně zvládnutého auditu informační bezpečnosti Nemocnice Pardubického kraje obdržela certifikaci ISO27001.

Nemocnice Pardubického kraje úspěšně prošla auditem informační bezpečnosti a získala certifikaci ISO27001. Zjištěné závěry certifikační autority CQS potvrzují, že společnost má dobře nastaven systém řízení bezpečnosti informací (ISMS) a že splňuje normu ČSN ISO/IEC 27001. Certifikát má platnost do července roku 2021. „Certifikace prokazuje, že jsme se naučili bezpečně zacházet s informacemi a že se chováme v souladu se zákonem o kybernetické bezpečnosti, který se na nás vztahuje, a nařízením GDPR,“ vysvětlil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

„Během auditu nebyly zjištěny žádné významné neshody, které by bránily certifikaci,“ dodal ředitel úseku ICT a manažer informační bezpečnosti Nemocnice Pardubického kraje Martin Coufal. Nemocnice se na záležitost důkladně připravovala. „Každý z nás si uvědomil, do jaké míry má každý zaměstnanec na své pozici vliv na bezpečnost informací. Ať je to třeba sanitář při transportu výsledků z laboratoře, sestra při práci s dokumentací na sesterně, lékař při podávání informací po telefonu nebo provozně-technický úsek při zabezpečení objektů. Nebyla opomenuta žádná oblast týkající se ochrany dat,“ uvedla vedoucí oddělení řízení kvality Nemocnice Pardubického kraje Markéta Nemšovská.,

Udělení certifikace předcházel audit, který probíhal koncem listopadu loňského roku v Pardubické a v Orlickoústecké nemocnici a pokračoval letos v lednu v Litomyšlské a ve Svitavské nemocnici. Chrudimská nemocnice certifikací prošla už loni v lednu.  Audit se nezaměřoval pouze na kybernetickou bezpečnost informací, ale i na dokumenty v papírové podobě nebo na mluvené slovo. Vždy je třeba pečlivě zvážit, co kde a komu je možné říct či zpřístupnit. Každá informace může být pro někoho cenná nebo nebezpečná.