Na psychiatrii Svitavské nemocnice proběhl nácvik evakuace pacientů

13. listopadu 2017
Nácvik evakuace pacientů při požáru. Na psychiatrii Svitavské nemocnice se nacvičovala připravenost na případnou mimořádnou událost.

Pod heslem „lepší být připraven, než překvapen“ bylo v pondělí 13. 11. 2017 ve 13 hod zahájeno taktické cvičení pro nácvik evakuace pacientů z budovy svitavské psychiatrie. Úderem 13. hodiny vypukl na uzavřeném oddělení psychiatrie poplach. Na pokoji ve třetím patře došlo k simulovanému požáru lůžkovin. Toho času se na pokoji nacházeli čtyři pacienti (figuranti), z nichž tři byli připoutáni k lůžku. Na vedlejším pokoji byly tři osoby a jedna další upoutána na lůžko. Dalo se předpokládat, že někteří z pacientů se budou kvůli povaze svého onemocnění chovat agresivně. Záchranáři proto museli být připraveni na všechno. Evakuaci ostatních pokojů provedl personál nemocnice.

Cílem cvičení bylo seznámení jednotek požární ochrany a dalších složek integrovaného záchranného systému s možnostmi nasazení požární techniky a s činností oddělení, dále byly ověřovány informační toky při vyhlášení evakuace v rámci nemocnice i mezi zúčastněnými subjekty. Neméně důležitým úkolem bylo ověřit časy evakuací a možnosti evakuačních a zásahových cest pro potřeby jejich případné úpravy. Zaměstnanci psychiatrického oddělení si mohli vyzkoušet postupy při krizové situaci a zároveň samotnou evakuaci mobilních pacientů do vedlejšího objektu.

Kromě zaměstnanců nemocnice se do cvičení zapojily Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje, Jednotka sboru dobrovolných hasičů Svitavy, Policie ČR a Městská policie.

Krizový manažer Nemocnice Pardubického kraje, a.s. Josef Vamberský k nácviku evakuace psychiatrického oddělení dodává: „Ve druhém patře budovy je uzavřené oddělení pro pacienty se složitějšími diagnózami a potřebovali jsme, aby si personál i záchranné složky vyzkoušely evakuaci těchto specifických pacientů. Zároveň to byla možnost, jak prověřit dokumentaci a plány zdolávání požáru, které byly pro tento objekt zpracovány. Dalším úkolem bylo vyzkoušet si vazby a komunikaci mezi jednotlivými složkami.“

Po nácviku evakuace bylo simulováno provedení hasebních prací a na závěr byly zkontrolovány všechny prostory v budově. Po ukončení cvičení se sešli zástupci nemocnice a Hasičského záchranného sboru a předali si vzájemně své podněty, které budou detailněji sepsány do záznamů o akci. Provoz psychiatrického oddělení byl i v době cvičení zajištěn a část pacientů zůstávala na svých pokojích. Pro ostatní návštěvníky a pacienty psychiatrie bylo cvičení zajímavou podívanou.

Alena Františková