Na procházky s kočárkem jděte v létě spíš do lesa

24. srpna 2018
Horké letní počasí není nepříjemné jen dospělým, špatně se s ním vyrovnávají hlavně malé děti a staří lidé. Především novorozence, kteří ještě nemají správně vyvinutou termoregulaci, je tak třeba kontrolovat. A jak radí primář dětského oddělení z Orlickoústecké nemocnice Luděk Ryba, na procházky s kočárkem je v letních měsících mnohem lepší les než rozpálené město.

S čím se aktuálně ve své ordinaci setkáváte nejčastěji?

Léto je období letních střevních nákaz, které mohou být často i z jídla, protože v teple se jídlo hůře udržuje. Samozřejmě v létě pořád platí množství dětských úrazů. A co se se týče teplot nebo horka, letošní léto je hodně teplé, přicházejí k nám často večer nebo v noci rodiče s dětmi, že jim není dobře, zvracejí nebo s bolestí hlavy. Často se ukáže, že byli hodně na sluníčku, právě třeba u vody, kde podcenili silné sluneční záření. Pamatuji si případ chlapce, který v horku pracoval na střeše, kde se neměl kam schovat, málo pil, a skončil ve skutečně vážném stavu v bezvědomí.

Jak zajistit vhodnou teplotu u novorozence?

K zajištění vhodné teploty u novorozence musíme být samozřejmě opatrní, protože novorozenec je choulostivý a velice citlivý. Teprve se mezi námi učí pobývat. Ve vnitroděložním období měl teplotu zajištěnou maminkou, a tady na něj má vliv okolí. Příliš vysoká, nebo naopak nízká teplota je pro něj nepříznivá. Většinou jsou však maminky natolik vnímavé, že si všimnou, co novorozenci vyhovuje. Zdravý novorozenec zvládne běžnou teplotu, ve které se pohybujeme.

Je vhodné chodit na procházky s dítětem v kočárku, případně jakou máme volit hodinu?

V současné době jsou velká tepla a s malými děti bychom neměli chodit ven v těch nejteplejších hodinách, tedy mezi 11. a 15. hodinou. Na druhou stranu je strašně důležité, kam s dítětem jdeme. Je dobré si uvědomit, pokud předpověď počasí hlásí 30 stupňů, znamená to teplotu ve stínu. Na sluníčku už bude 45, v městských ulicích může být třeba i 60 stupňů. Tam bychom tedy s miminkem v kočárku chodit neměli. Příjemné klima může být v ten samý den například v lese. Tam se dítě bude jistě cítit dobře.

Co je nutné sledovat, abychom měli jistotu, že dítě vedrem nijak netrpí?

Většinou když je horko nám, je horko i dítěti. Když máme žízeň, je velmi pravděpodobné, že i dítě ji bude mít, je dobré tedy sledovat jeho celkový stav. Samozřejmě čím víc se člověk potí, tím víc ztrácí tekutiny a tím častěji musí pít. Napadá mě taková souvislost… v místech, kde je velké horko, to je třeba v Údolí smrti v Kalifornii, kde není stín, kde není voda, když potkáte strážce parku, první jejich dotaz je – Kdy jsi močil? Neznamená to, že jsou nějací úchylní, ale znamená to, že kdo nemočil, ztrácí tekutiny a je ohrožen dehydratací, případně kolapsem. I na tom můžeme poznat, že pokud dítě nápadně málo močí nebo je moč velmi sytá, potřebuje doplnit tekutiny.

Mohou větší děti pobývat během veder venku, nebo je lepší pro ně zajistit přes den program doma?

Samozřejmě jít v poledním horku na sluníčko, bez zakryté hlavy, bez košile s dlouhým rukávem nebo alespoň bez nátěru ochrannými krémy nemusí dobře dopadnout, hrozí například úžeh nebo úpal. Ale opět je rozdíl, kde se pohybujeme – zda ve městě nebo na dálnici v autě, kde teplota je často dvojnásobná, nebo ve srovnatelný den někde v lese nebo u vody. U vody může mít člověk pocit, že se nepřehřívá, a přesto může být sluneční záření nebezpečné. Tam je dobré mít nějakou čepici, případně si ji namočit do vody, a nepodlehnout falešnému pocitu, že sluníčko tolik nepálí.