Litomyšlská interna se obléká do nového i uvnitř

20. června 2017
Pavilon interny Litomyšlské nemocnice prochází modernizací vnitřních prostor, koncem roku 2018 najde v celém prvním patře své nové působiště Léčebna dlouhodobě nemocných.

Budova litomyšlské interny svítí novým kabátem už dva roky, a sluší jí.  Nyní se postupně modernizuje i uvnitř a první pacienti už brzy zjistí příjemné změny. Po první etapě rekonstrukce vnitřních prostor interního pavilonu v ambulancích a polovině prvního patra se zde v červnu „zabydlel“ nový nábytek. „Pokoje dostaly kompletní nové vybavení,“ uvedla náměstkyně pro léčebnou péči Zdenka Fenclová.

A může nastat akce „kulový blesk“ Koncem roku 2018 najde v celém prvním patře své nové působiště Léčebna dlouhodobě nemocných, jejíž pacienti jsou už léta hospitalizovaní v letité budově v Zámecké ulici. Ovšem do té doby se musí opravit i druhá polovina prvního patra a celé druhé podlaží, které slouží pacientům interního oddělení. A právě ti si teď asi na rok „vypůjčí“ opravené prostory budoucí LDN.

„Rekonstrukce stála Pardubický kraj už 8 milionů 300 tisíc korun na stavebních úpravách, které prováděla firma Profistav Litomyšl. Ta provedla také nové páteřní rozvody energií i vody,“ uvedl vedoucí provozně-technického úseku Vladimír Král. Dodal, že jeden milion korun stálo vnitřní vybavení, kromě postelí, které interna nakoupila už před dvěma lety. Na druhou etapu je vyčleněno 12 milionů 700 tisíc korun a stavebně ji kraj svěřil První chrudimské stavební.

Obě patra - první, ve kterém bude celé oddělení LDN se 38 lůžky, i druhé, kde zůstane interní oddělení s 45 lůžky - by měla být kompletně i s vybavením hotová ve druhé polovině příštího roku.

„Po celou dobu stavebních prací nebyl a nebude omezen zdravotnický provoz a klienty prosíme o trpělivost,“ uvedla náměstkyně Zdenka Fenclová.

Interní ambulance svítí novotou

Naopak interní ambulance už mají nové prostory v přízemí budovy a novotou svítí ordinace i čekárny. Najdeme zde i zvláštní pokoj pro potřeby stacionáře. „Pokoj jsme vybavili dvěma lůžky a jedním křeslem a přístroji pro monitor srdce i dechu. Stacionář bude sloužit pro pacienta, který přijde s potížemi a my ještě nevíme, zda bude nutné jej hospitalizovat. Vyšetříme jej, změříme tlak, uděláme EKG a v případě nutnosti napojíme infuzi a budeme stav pacienta sledovat. Poté se rozhodne, zda je potřeba jej hospitalizovat, nebo jej můžeme propustit domů,“ uvedla vrchní sestra litomyšlské interny Jitka Wayrauchová a dodala: „Ze zkušenosti víme, že většina klientů potřebuje jen půldenní zákrok a jejich stav se srovná, není potřeba je hospitalizovat a oni nemusejí procházet složitým procesem přijímání na oddělení. Podobný stacionář plánujeme na LDN.“

Zdenka Hanyšová Celá
komunikace pro Nemocnice Pardubického kraje