Lékaři interních oborů obnoví tradici východočeských seminářů

17. března 2017
Internisté oživují tradici krajských seminářů. Ve středu 19. dubna 2017 se v aule Univerzity Pardubice uskuteční I. východočeský internistický seminář.

Lékaři interních oborů se rozhodli obnovit tradici krajských seminářů a znovu uspořádají setkání odborníků z východních Čech. Ve středu 19. dubna 2017 od 15.00 hodin se bude konat I. východočeský internistický seminář, který se uskuteční v aule Univerzity Pardubice. Pořádají ho Nemocnice Pardubického kraje – Pardubická nemocnice, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Lékařská fakulta UK Hradec Králové.

„Rozhodli jsme se, že dvakrát ročně uspořádáme společný odborný seminář, abychom aktivovali internisty z jednotlivých nemocnic v obou krajích. Semináře se budou konat střídavě v Hradci Králové a v Pardubicích,“ uvedl prof. MUDr. Zdeněk Zadák, CSc, krajský konzultant České internistické společnosti ČLS JEP za Královéhradecký kraj.

„Předpokládáme širší účast lékařů z Fakultní nemocnice Hradec Králové, Nemocnice Pardubického kraje, z dalších nemocnic obou krajů, ale také ambulantních internistů. Vítáni budou i praktičtí lékaři,“ dodal přednosta Interní kliniky Pardubické nemocnice MUDr. Petr Vojtíšek, CSc., jenž je krajským konzultantem ČIS ČLS JEP za Pardubický kraj.

I. východočeský internistický seminář bude zaměřen na témata Poruchy minerálového metabolismu a Febrilní stavy. V tříhodinovém programu nabídne celkem osm přednášek. „Pro oživení odborného života lékařské komunity v našich regionech pokládáme tyto akce za naprosto zásadní a připomínáme, že krajské semináře zde měly velkou tradici. Sdružovaly nejen lékaře akademické oblasti, ale dávaly slovo i ostatním lékařům regionu. Doufáme, že se nám podaří na tuto dobrou tradici navázat,“ přejí si prof. Zadák a MUDr. Vojtíšek.

Program I. blok (15.00 - 16.25 hod.)

Předsedající: P. Vojtíšek, Z. Zadák

Z. Zadák (Hradec Králové): Existuje ideální krystaloidní infúzní roztok 10 min.

R. Hypšler (Hradec Králové): Chyby při vyšetření minerálů 15 min.

E. Havel (Hradec Králové): Optimální využití iontových roztoků na JIP 30 min.

D. Astapenko (Hradec Králové): Role glykokalyxu v iontovém hospodářství 15 min.

T. Tomek (Chrudim): Neobvyklé poruchy acidobázické rovnováhy v kazuistikách 15 min.

16.25 - 16.45 hod. přestávka

II. blok (16.45 - 18.00 hod.)

Z. Hrnčíř (Hradec Králové): Horečka nejasné etiologie 30 min.

M. Svobodová (Pardubice): Mikrobiologické vyšetření u febrilních stavů 15 min.

P. Vojtíšek, P. Coufal, M. Kubrycht (Pardubice): Klinický obraz infekční endokarditídy  15 min.