Laparoskopické odstranění prostaty se zhoubným nádorem nabízí už i Pardubická nemocnice

Laparoskopické odstranění prostaty se zhoubným nádorem nabízí už i Pardubická nemocnice
1. března 2017
Mezi operační výkony prováděné na urologickém oddělení Pardubické nemocnice se nově řadí laparoskopická radikální prostatektomie.

Spektrum operačních výkonů prováděných na urologickém oddělení Pardubické nemocnice je opět širší. Nově se mezi ně zařadila i laparoskopická radikální prostatektomie, neboli radikální odstranění prostaty postiženou zhoubným nádorem. Vůbec poprvé na zdejším pracovišti absolvovali tuto operaci v polovině února první dva pacienti.

„Jdeme s trendem v medicíně, který směřuje k miniinvazivní chirurgii,“ pronesl primář oddělení Abdulbaset Hafuda a dodal: „Chceme laparoskopickou metodu využít ve všech oblastech urologické operativy na ledvině, na močovodu, na močovém měchýři nebo na prostatě, aby pacienti z našeho regionu nemuseli dojíždět jinam. Chceme se řadit mezi vyspělá pracoviště, která mohou nemocným nabídnout laparoskopické operace v celé šíři.“

Podmínky pro větší možnosti v operativě se pardubickým urologům výrazně zlepšily v loňském roce. V rámci modernizace vybavení Komplexního onkologického centra byla na jejich operační sál zakoupena špičková laparoskopicko-endoskopická sestava. Urologické oddělení, které je specializovaným pracovištěm pro celý kraj, tak mohlo postupně do běžné praxe zařadit řadu laparoskopických výkonů.

„Z operací, které můžeme s naším současným vybavením provádět a které jsme dosud nedělali, nám zbývá už jen radikální cystektomie. Tedy odstranění močového měchýře a jeho náhradu. Zatím rutinně ho provádíme otevřenou cestou,“ uvedl primář Hafuda. Klasickou otevřenou operaci při odstranění prostaty postižené zhoubným nádorem používali pardubičtí urologové řadu let. Nyní ale už mohou nabídnout i laparoskopickou radikální prostatektomii, což je dobrá zpráva pro nemocné. A není jich rozhodně málo. Vždyť karcinom prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů v Česku i v celé Evropě.

Operace laparoskopickou metodou nabízí pacientům šetrnější způsob léčby i kratší dobu rekonvalescence. „Při laparoskopické operaci jsou řezy menší, pacient má zaveden permanentní katetr kratší dobu, do domácího léčení může jít už po týdnu, po čtrnácti dnech je schopen zapojit se do normálního pracovního procesu, samozřejmě ne nijak těžkého. Po klasické operaci musí mít domácí klid zhruba měsíc,“ vyjmenoval primář Hafuda přednosti miniinvazivního operačního postupu.

Už je znají i první pacienti urologického oddělení Pardubické nemocnice. Devětašedesátiletý Václav Kopp z Pardubic a osm let mladší Vladimír Dvořáček z Býště byli vůbec prvními, kteří na zdejším pracovišti absolvovali laparoskopickou radikální prostatektomii. „Původně se mělo jednat o klasickou operaci. Ale následně nám byla nabídnuta laparoskopie. Souhlasili jsme s tím, protože je šetrnější. Až v nemocnici jsme zjistili, že budeme první, komu tady bude provedena tato operace. Vůbec jsme však z toho neměli obavu. Lékařům jsme plně důvěřovali. A jsme plně spokojeni. Každým dnem se náš stav zlepšuje,“ shodli se oba muži na konci osmidenního pobytu v nemocnici. „Obě operace proběhly zcela bez problémů,“ dodal primář Hafuda.

Premiérové laparoskopické radikální prostatektomie probíhaly pod dohledem primáře urologického oddělení novojičínské nemocnice Miroslava Štursy. Na jeho pracovišti, ale také třeba ve FN Plzeň, v ÚVN Praha nebo ve španělské Barceloně sbírali pardubičtí urologové zkušenosti s tímto operačním výkonem. „V Novém Jičíně jsme absolvovali workshop, abychom si osvojili tuto techniku. Pana primáře jsme pozvali k nám na první dvě operace, aby nám s nimi pomohl,“ poznamenal primář Hafuda. Další laparoskopické operace karcinomu prostaty už budou výhradně v režii pardubických lékařů. „Nyní je potřeba, abychom si laparoskopickou radikální prostatektomii dokonale osvojili a stala se pro nás naprosto rutinní záležitostí, jako tomu je na jiných českých pracovištích. Až tomu tak bude, pustíme se i do radikální cystektomie,“ prohlásil primář Hafuda.

Dušan Korel

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.