Jaký film chcete promítat při Dni nemocnice? O výběru můžete sami rozhodnout v anketě

3. května 2016
Hlas diváků v anketě rozhodne, který film se bude promítat při večerní projekci na závěr 7. ročníku Dne pardubické nemocnice ve středu 8. června 2016.

Pardubická nemocnice bude i v letošním roce pořádat Den nemocnice. Již sedmý ročník této tradiční akce se bude konat ve středu 8. června 2016. Večerní tečku podobně jako v minulých letech opět udělá filmová projekce pod širým nebem přímo v areálu nemocnice. Novinkou však je výběr promítaného snímku. Tentokrát si ho může vybrat sama veřejnost. „Promítání v areálu naší nemocnice se již stalo tradicí. Těší nás zájem návštěvníků, proto jim chceme tento netradiční kulturní zážitek nabídnout i letos. A rozhodli jsme se, že o výběru filmu nyní rozhodne anketa veřejnosti,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

„V minulých letech se u nás promítaly snímky s tématikou psychiatrie, infekce HIV a onkologického onemocnění. Tento zvyk zachováme, lidé si budou vybírat opět z filmů se vztahem k medicíně a zdravotnictví,“ dodala ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová.

Hlasování bude probíhat do půlnoci 12. května na facebookovém profilu Nemocnice Pardubického kraje. Do výběru byly zařazeny tři zahraniční filmy, které získaly řadu nominací i samotných ocenění při udílení prestižních cen včetně Oscarů. Hlasovat o filmu pro Den nemocnice můžete zde:

Americké drama Pořád jsem to já (Still Alice) pojednává o uznávané profesorce lingvistiky a šťastně vdané matce tří dcer, které je diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby. Hlavní roli ztvárnila Julianne Moore, která následně obdržela mj. Oscara a Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Druhou možností je španělský snímek Mluv s ní, jehož režisérem je věhlasný Pedro Almodóvar. Vypráví příběh dvou mužů a dvou žen, které upadly do kómatu. Almodóvar získal za tento film Oscara za nejlepší původní scénář. Snímek obdržel i Zlatý glóbus a mnoho dalších ocenění.

Třetím filmem ve výběru je americké drama Čas probuzení, které natočil český kameraman Miroslav Ondříček. Diváky zavádí do nemocnice v Bronxu, kde se samotářský lékař snaží vyléčit pacienty po onemocnění encefalitidou, kteří skončili v nehybném stavu a zdánlivě bez myšlenek. Předlohou filmu byla kniha Probouzení britského neurologa Olivera Sackse. Robin Williams byl za svou roli nominován na Zlatý glóbus a Robert De Niro na Oscara. Do nominace na tuto cenu se snímek dostal ještě v kategorii nejlepší film a scénář.

„Věřím, že jsme veřejnosti připravili výběr ze zajímavých a velmi kvalitních filmů. A všichni se těšíme, který snímek upoutá největší pozornost hlasujících,“ řekla ředitelka Urešová.

Večerní filmová projekce pod širým nebem přímo v areálu Pardubické nemocnice bude pro veřejnost opět zdarma. Předcházet jí bude odpolední část 7. ročníku Dne nemocnice, který návštěvníkům nabídne rozmanitý program preventivních vyšetření a poraden, prohlídky vybraných oddělení a prostor nemocnice včetně Vodárenské věže, doprovodné prezentace složek Integrovaného záchranného systému, výstavu historických vozidel nebo autogramiádu pardubických sportovců.

„Na letošní ročník chystáme rozšířené spektrum vyšetření a poraden, takže se návštěvníci budou moci dozvědět řadu cenných informací o svém zdravotním stavu a o prevenci. Věřím, že nabídka bude opět pestrá a že si v ní každý vybere,“ řekl náměstek generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje pro zdravotní péči Vladimír Ninger. „Kromě medicínských rad připravujeme rovněž zdravotně sociální poradnu, což je neméně důležitá problematika, kterou řada návštěvníků této akce jistě uvítá,“ dodala ředitelka nemocnice Urešová.

Detailní program 7. Dne nemocnice bude v krátké době upřesněn. Už nyní však upozorňujeme návštěvníky a pacienty, že z důvodu přípravy, konání a rozmístění jednotlivých prezentací bude v průběhu v úterý 7. června a po celou středu 8. června omezena kapacita parkovacích ploch v areálu nemocnice, zejména v centrální části.

Dušan Korel