Jak co nejlépe připravit pacienta na operaci karcinomu plic? O tom se hovořilo v Pardubické nemocnici

4. dubna 2022
Jak co nejlépe připravit pacienta na operaci karcinomu plic a co udělat pro to, aby péče o něj byla co nejefektivnější? O tom pojednával seminář Předoperační plicní rehabilitace v hrudní chirurgii, který se uskutečnil v Pardubické nemocnici.

„Seminář byl určen zejména pro pneumology a fyzioterapeuty, kteří se zabývají problematikou plicních onemocnění. Zaměřil se především na význam a praktické vedení rehabilitační přípravy,“ uvedla primářka plicního oddělení Pardubické nemocnice Renata Králová.

90 % pacientů jsou kuřáci

„Při operaci, při níž je odstraněn zhoubný nádor, přijde pacient o část své plíce, takže je velmi důležité, v jakém stavu se do nemocnice dostane. Pokud je rehabilitace účinná, má pacient větší šanci, že jeho kvalita života zůstane zachována,“ konstatovala Renata Králová, podle níž se toto závažné onemocnění vyskytuje především u kuřáků. „Ti tvoří zhruba 90 % všech pacientů a kouření je hlavní rizikový faktor,“ poznamenala primářka plicního oddělení Pardubické nemocnice.

„Pacient s jakýmkoliv chronickým plicním onemocněním jednoznačně profituje z dechové rehabilitace. Pokud ji fyzioterapeut umí, je to velmi přínosné,“ podotkla Renata Králová.

Větší šance na přežití

„Multioborová komplexní péče přináší pacientovi značný užitek. Díky ní je mnohem větší pravděpodobnost, že přežije. Dnes už dokážeme léčit i operovat těžší stadia tohoto onemocnění. Snažíme se sledovat moderní trendy a provádět výkony, ze kterých může pacient jen profitovat,“ vyjádřil se hrudní ordinář chirurgického oddělení Pardubické nemocnice Jan Flašar.

„Je ideální, když i pacient ví, co ho čeká a co má v daný moment dělat. Snažíme se, aby péče o něj byla co nejefektivnější. K tomu je potřeba vzájemná spolupráce všech, kteří jsou v celém procesu zapojeni. Proto byla tato akce důležitá. Pokud všichni znají svoje role, má to vliv na pozitivní výsledek. I doba hospitalizace pacienta na lůžku pak bývá kratší,“ řekl vedoucí lékař centrálních operačních sálů a sterilizace Pardubické nemocnice Luboš Zámečník.

Zajímavé dotazy i odpovědi

„Uvítali jsme, že se tato akce uskutečnila. Měli jsme možnost vyměnit si naše zkušenosti z praxe, což je vždy velmi cenné a důležité,“ sdělila vrchní fyzioterapeutka Pardubické nemocnice Petra Schlegelová.

„Mám radost, že jsme se mohli potkat napříč profesemi a specializacemi a že mohly padnout otázky a odpovědi k praktickému vedení a organizaci celé rehabilitační přípravy,“ doplnila fyzioterapeutka Helena Kmínková, jedna ze spoluorganizátorek semináře, která se postarala i o jeho praktickou část.