Dukla se včera stala místem inspirace pro zdravotní sestry

Dukla se včera stala místem inspirace pro zdravotní sestry
7. června 2018
Druhý ročník mezioborové konference pro nelékařský zdravotnický personál s názvem „Pět nemocnic, jeden tým“ se uskutečnil 6. 6. 2018 v KD Dukla v Pardubicích. Sjeli se sem zaměstnanci ze všech pěti nemocnic.

Konferenci pro nelékařský zdravotnický personál Nemocnice Pardubického kraje (NPK) zahájila Gabriela Medunová, manažerka ošetřovatelské péče NPK, Vladimír Ninger, člen představenstva pro zdravotnický segment NPK a profesor Josef Fusek z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Pro bezmála 180 účastníků byl připraven bohatý program čítající 22 přednášek. „Konference nemá jedno téma, je to setkání mezioborové, protože chceme, aby náš personál získal přehled o všech odděleních a posluchači zjistili, co je náplní práce jednotlivých profesí. Cílem je předávat si zkušenosti, aby to bylo pro náš personál obohacující,“ řekla jedna z organizátorek konference Gabriela Medunová.

Účastníci konference se tak například dozvěděli, proč je důležité přesně zaznamenávat údaje o stravě pacienta a v jakých případech je vhodná konzultace nutričního terapeuta, který může problém s přijímáním stravy pomoci vyřešit. Dále se přítomní zdravotníci mohli inspirovat při přednášce o využívání aromaterapie během porodů, se kterou mají porodní asistentky i lékaři velmi dobré zkušenosti, a dozvěděli se, že u pacientek vede vůně citronová, mandarinková, litsea a těhotenská směs.

Svoji práci představilo i zdravotně-sociální oddělení, jehož cílem je zmírňovat negativní sociální dopady při nemoci a zprostředkovává poradenství v oblasti paliativní péče, osobní asistence, sociálních dávek, pečovatelských služeb nebo dávek pro osoby se zdravotním postižením.

Mezi další témata patřila fyzioterapie dysfunkce pánevního dna, řízení kvality v klinických laboratořích, hygienický režim na operačních sálech, osteoporóza a problematika hlášení výstražných událostí.

Zajímavým bodem programu byla i praktická zkušenost diabetologické sestry, která musela najít způsob, jak edukovat negramotnou pacientku v užívání inzulinu a jeho dávkování. A velmi emotivní, a zároveň přínosný, byl pro všechny v sále i osobní příběh zdravotní sestry a zároveň matky, která ošetřovala své dítě s leukémií.

V závěru konference zazněly informace o ošetřovatelském procesu u pacienta s tumorem mozku, toxikologickém screeningu a konfirmaci a péči pacienta s hrudní drenáží. Své místo v programu konference měly také pracovnice z LDN Rybitví, které prezentovaly své pracoviště, každodenní překážky, se kterými se potýkají, a představily svůj institut spánkové medicíny.

Zastoupena byla i Fakulta zdravotnických studií z Pardubické univerzity, která prezentovala výzkum kvality života pacientek s onemocněním nádorem prsu. „Primárně je konference cílena na zaměstnance Nemocnice Pardubického kraje, ale jsme rádi, když se program obohatí o přednášky jiných subjektů, se kterými spolupracujeme,“ doplnila Gabriela Medunová.

Přednášky v programu byly velmi různorodé. Od tématiky rození v porodnici až po LDN a závěr života. Aktuálním tématem, které mělo svůj prostor v úvodu konference, byl ageismus a vnímání stáří mladými lidmi. I díky současné medicíně, která dokáže prodloužit délku života, naše populace stárne a světy mladých a starých lidí se od sebe kvůli jinému způsobu života vzdalují. Zároveň roste míra nepochopení mezi generacemi a i personál nemocnic se s touto problematikou dnes a denně setkává.

Organizátorky akce chtějí na úspěšné dva ročníky navázat a za rok připravit další konferenci, která opět přinese vzájemné sdílení zkušeností z různých pracovišť. „V letošním roce jsme byli velmi mile překvapeni zájmem o aktivní účast na programu konference. Věřím, že i další ročník bude plný aktuálních témat a inspirací pro nás všechny,“ uzavřela Gabriela Medunová.  

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.