Docent Košťál se podílel na vzniku nové gynekologické učebnice

14. prosince 2018
Přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Milan Košťál je spoluautorem nové učebnice Vybrané kapitoly z gynekologie.

Vybrané kapitoly z gynekologie. To je nová učebnice pro lékaře, která byla v tomto týdnu slavnostně pokřtěna. Na jejím vzniku se podílel rovněž přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické nemocnice Milan Košťál, který je autorem jedné kapitoly. „Jsem velice rád, že jsem do této knihy mohl přispět,“ řekl docent Košťál.

Učebnice vychází v nakladatelství Mladá fronta v Edici postgraduální medicíny. Jejími autory jsou přednosta Porodnické a gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Jiří Špaček, primář ze stejného pracoviště Ivo Kalousek a Petr Jílek z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.

Na textech se podílely bezmála tři desítky lékařů a dalších odborníků, z nichž pouze docent Košťál nepracuje v některé z fakultních nemocnic. „Je to pro mě i pro naši kliniku velká pocta,“ řekl docent Košťál. Do učebnice připravil kapitolu o závažném gynekologickém onemocnění zvaném endometrióza. Postihuje 10 až 25 procent žen ve fertilním (plodném) věku. Dochází při ní k růstu endometria (částeček výstelky dutiny děložní) mimo dělohu. Může být postižen kterýkoliv orgán, snad s výjimkou sleziny a srdce. Nejčastější je endometrióza pánevní. Jedná se o cysty vyplněné tmavohnědou tekutinou, tzv. čokoládové cysty. „Endometrióza byla tématem mojí habilitační práce,“ poznamenal docent Košťál.

Učebnice Vybrané kapitoly z gynekologie vznikla u příležitosti 80. výročí vzniku Porodnické a gynekologické kliniky v Hradci Králové. Je určena zejména pro lékaře-gynekology a pro lékaře atestující z oboru gynekologie a porodnictví. „Může být zajímavá ale i pro lékaře z jiných oborů, protože obsahuje rovněž mezioborové kapitoly. Například kožní onemocnění v gynekologii nebo detekční metody vyšetření ultrazvukem a magnetickou rezonancí,“ uvedl docent Košťál.