Den zdraví přinesl tucet nových dárců krve a nabídl užitečné informace o prevenci

3. listopadu 2016
Desítky návštěvníků využily možnost zjistit informace o svém zdravotním stavu, o prevenci či zdravém životním stylu při Dni zdraví v Pardubické nemocnici.

Co dělat, když chci skončit s kouřením? Je moje pigmentové znaménko v pořádku? Jak se stravovat, abych žil zdravě? Tyto a spousta dalších otázek v průběhu dnešního dne přivedly řadu lidí do Pardubické nemocnice. A dostali na ně i odpovědi.

Pro veřejnost se zde konal Den zdraví, který nabídl řadu preventivních vyšetření a poraden. „Dnešní akce se v této podobě konala poprvé. Z našich tradičních Dnů nemocnice víme, že lidé mají zájem o informace o zdravotním stavu, proto jsme jim nabídli tuto možnost. Těší nás, že toho řada zájemců využila. To je pozitivní zpráva, protože je určitě dobré, když se nepodceňuje prevence,“ prohlásil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Dopolední část Dne zdraví probíhala na transfuzním oddělení. Již popáté se uskutečnil nábor nových dárců krve s podporou hokejového klubu HC Dynamo Pardubice. Na odběrových lůžkách se v průběhu této akce vystřídalo celkem 87 lidí. Rovný tucet z nich přišel nejcennější životní tekutinu darovat vůbec poprvé. „Každý, kdo se v dnešní době rozhodne někam jít a něco darovat, si zaslouží uznání. V případě darování krve to platí dvojnásobně. Všichni, kdo se rozhodli přijít na dnešní akci nebo přijdou na transfuzní oddělení v příštích dnech, mají můj obdiv a patří jim velké poděkování,“ pronesla ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová. „Těší nás, že se náš registr dárců rozrostl o dvanáct nových přírůstků. Takový počet rozhodně nebývá zvykem v běžný odběrový den. Pochopitelně budeme moc rádi, když se z těchto nováčků stanou pravidelní dárci krve a třeba i krevní plazmy,“ dodala vrchní sestra transfuzního oddělení Iveta Krebsová.

Mezi prvodárce se v průběhu dnešní akce zařadil také nový krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr. „Ve svém okolí mám dost lidí, kteří krev potřebovali. Sám jsem dosud neměl vhodnou příležitost přijít na odběr. Dneska jsem ale už neváhal a rozhodl jsem se aktivně zapojit. Dárců krve si velmi vážím a chtěl jsem je i osobně podpořit,“ řekl radní Valtr.

Na akci „Daruj krev s pardubickými hokejisty“ pochopitelně nechyběli ani zástupci HC Dynamo Pardubice, kteří každému dárci jako symbolické poděkování věnovali po dvou vstupenkách na domácí extraligové utkání. Na odběry přišlo sedm členů klubového managementu a stejně jako v minulých letech se mezi nimi znovu objevil i další prvodárce, tentokrát organizační manažer Tomáš Hrubý. „Tato akce je už tradiční. A tradicí je i účast našeho klubu. Jsem rád, že nás každým rokem chodí stále víc a že se vždy mezi námi najde někdo nový. Nikdo z nás neví, kdy sami budeme krev potřebovat. Proto dárcovství krve nejen podporujeme, ale snažíme se sami aktivně zapojit,“ pronesl tiskový mluvčí klubu Jan Hrabal, jenž mezi dárci nechyběl ani jeden rok. Kromě kolegů z managementu s sebou přivedl i útočníka extraligového týmu Matěje Berana. Ten si však nakonec musí na premiérový odběr počkat. „Bohužel mám za sebou nedávnou operaci, proto jsem dnes nemohl darovat krev. Ale po sezoně určitě půjdu, protože je to pro dobrou věc,“ řekl pardubický hokejista.

Kromě dobrého pocitu z darování krve si každý účastník mohl z transfuzního oddělení odnést rovněž informace o zdravém životním stylu. Nabídla jim je výživová poradna Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, která byla partnerem Dne zdraví. Bylo možné si nechat změřit tělesné hodnoty a na základě zjištěných výsledků se dozvědět mnoho užitečných rad a doporučení. Výživová poradna, při níž VZP ČR nabídla návštěvníkům i slosovatelnou soutěž o věcné ceny, byla součástí i druhé poloviny akce nazvané Den prevence.

Pro veřejnost byla připravena také poradna pro odvykání kouření, měření krevního tlaku, instruktáž správné hygieny rukou a zdravotně-sociální poradna. Bylo rovněž možné navštívit i vybrané ambulance a v nich absolvovat několik preventivních vyšetření. Zaměřena byla zejména na oblasti, v nichž statisticky v české populaci hrozí největší rizika onkologických onemocnění. „Prevence je nesmírně důležitá. Pokud se onemocnění podchytí včas, je větší šance na vyléčení. Léčba je méně náročná. Proto je určitě plně na místě nepodceňovat prevenci,“ upozornil generální ředitel Gottvald.

V rámci Dne zdraví bylo možné absolvovat gynekologické a urogynekologické vyšetření na Porodnicko-gynekologické klinice. Urologická prevence byla připravena na urologickém oddělení. Na ORL kliniku mohli zajít ti, které trápí čich nebo obtíže s chrápáním, které mohou rovněž signalizovat vážnější zdravotní onemocnění. A možnost vyšetření pigmentových znamének nabídlo kožní oddělení.

Rovněž do odpoledního programu se zapojilo HC Dynamo Pardubice. Kromě informací o prevenci či zdravém životním stylu si návštěvníci akce mohli odnést podpisy či společné fotografie s trojicí hokejových útočníků Tomášem Rolinkem, Petrem Sýkorou a Petrem Hubáčkem, kteří přišli na hodinovou autogramiádu. „Celému klubu HC Dynamo patří naše velké poděkování. Velmi si vážíme, že akci v Pardubické nemocnici opět podpořil. A ještě větší uznání si lidé z klubu zaslouží za to, že již pět let se aktivně zapojují do dárcovství krve,“ řekl generální ředitel Gottvald.

Dušan Korel
Partneři akce