Chrudimská radiodiagnostika modernizuje vybavení

8. ledna 2024
Radiodiagnostické oddělení Chrudimské nemocnice má k dispozici nový skiagraficko-skiaskopický přístroj za 8,4 milionu korun. „Šlo o náhradu za předchozí přístroj,“ řekl primář radiodiagnostického oddělení Chrudimské nemocnice Zdeněk Sedláček.

„Jde o techniku, která nám umožňuje provádět veškerá skiagrafická a skiaskopická vyšetření. Předtím jsme měli k dispozici pouze skiaskopickou stěnu,“ upřesnil vrchní radiologický asistent Ladislav Netolický.

Skiagrafie je diagnostická metoda pro zobrazení tvrdých i měkkých lidských tkání, která využívá rentgenové záření. Skiaskopie představuje zobrazovací metodu vnitřku lidského těla. Slouží pro vyšetření pohybujících se tělesných struktur.

Vyšší kvalita snímání

„Nový přístroj je modernější. Poskytuje nám výrazně vyšší kvalitu výstupního obrazu při snímkování. Zároveň nabízí větší ochranu a sníženou radiační zátěž pro pacienta než ten předchozí,“ shrnul výhody vrchní radiologický asistent.

Předností nového přístroje je i jeho jednodušší obsluha a snazší přístup k pacientovi. Je tak vhodný i pro snímkování méně pohyblivých a starších pacientů.

Co umožňuje nový přístroj?

Skiagraficko-skiaskopický komplet umožňuje kompletní vyšetření celého skeletu, měkkých tkání, snímkování plic nebo vyšetření zažívacího traktu, tedy jícnu, žaludku či tenkého střeva. Jeho prostřednictvím lze diagnostikovat i onemocnění jater, žlučníku, žlučovodů či slinivky břišní. „Častá jsou i vyšetření ledvin, a to rovněž u dětských pacientů,“ poznamenal Ladislav Netolický.

Jak se objednat na vyšetření?

K vyšetření na radiodiagnostickém oddělení Chrudimské nemocnice se dá objednat osobně na dispečinku radiodiagnostického pracoviště nebo telefonicky na čísle +420 469 653 270. „Objednací systém pro vyšetření na novém přístroji je stejný jako u všech našich ostatních vyšetření,“ potvrdil primář radiodiagnostického oddělení.