Chirurgové Pardubické nemocnice prezentovali nový typ operace nádoru konečníku

Chirurgové Pardubické nemocnice prezentovali nový typ operace nádoru konečníku
29. října 2016
Chirurgická klinika Pardubické nemocnice pořádala workshop, při němž prezentovala operaci nádoru konečníku laparoskopickou metodou Cecil Approach.

Dva laparoskopické týmy současně operují jednoho pacienta s nádorem konečníku. Takový obrázek lze vidět pouze na třech pracovištích v České republice. Jedním z nich je Chirurgická klinika Pardubické nemocnice. A právě zdejší lékaři uspořádali workshop, při němž předávali zkušenosti s touto operační metodou.

„Je to nový typ operace, který u nás používáme zhruba rok. Za tu dobu jsme touto metodou operovali přibližně pětadvacet pacientů,“ uvedl Lukáš Sákra, primář chirurgického oddělení a zástupce přednosty Chirurgické kliniky.

Autorem této metody, která je nazvána Cecil Approach, je profesor Antonio Lacy. A právě u něho na jeho pracovišti na klinice ve španělské Barceloně se pardubičtí chirurgové seznámili s tímto typem operace. Získané poznatky následně zúročili v Pardubické nemocnici, kde tuto metodu již zavedli do běžné praxe.

„Není ale pochopitelně určena pro každého pacienta s nádorem konečníku,“ upozornil primář Sákra. „Vždy záleží na typu nádoru, jeho uložení a také na typu nemocného.“ Pokud však je při operaci a odstranění nádoru vhodné využití právě této metody, znamená to plus pro léčbu nemocného. „V určitých případech karcinomu rekta může pacientům pomoci se zachováním kontinence. To znamená, že zbytek života mohou být bez stomie, neboli umělého vývodu,“ uvedl primář Sákra.

Při použití této metody operují pacienta dva laparoskopické týmy najednou. Každý využívá vlastní laparoskopickou jednotku. Jeden postupuje z konečníku, druhý přes břišní dutinu. „Tento typ operace má velké výhody. Umožňuje lepší přehlednost, větší preciznost, rychlejší postup i kvalitnější odstranění nádoru. A to i u nádoru, který je uložen velice nízko na spodní části konečníku,“ uvedl primář Sákra. Personálně je však tato metoda náročnější, protože na sále pracují dva operační týmy. „Navíc všichni musí mít zkušenosti s tímto typem operace,“ upozornil primář chirurgického oddělení.

Lékaři Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice však během stáže v Barceloně a následného používání této operační metody ve své praxi získali řadu zkušeností. Nyní je předali kolegům z Chrudimské nemocnice, Orlickoústecké nemocnice, Fakultní nemocnice Ostrava a Nemocnice Na Homolce v rámci vůbec prvního workshopu, jehož součástí byly i dvě operace pacientů s nádorem konečníku.

Dušan Korel

Další aktuality

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.