Bez radiodiagnostiky se neobejde skoro žádný lékař

Foto: MUDr. Zdeněk Sedláček, primář radiodiagnostického oddělení Chrudimské nemocnice
3. listopadu 2023
„Bez radiodiagnostiky se už dnes neobejde skoro žádný lékař,“ konstatoval Zdeněk Sedláček, primář radiodiagnostického oddělení Chrudimské nemocnice, které provádí diagnostiku chorob s pomocí moderních medicínských zobrazovacích metod.

Jediné, do čeho nevidíme, je lidská duše

„Prostřednictvím nejrůznějších zobrazovacích metod umíme nahlédnout do většiny částí a oblastí lidského těla. S trochou nadsázky by se dalo říct, že jediné, do čeho nevidíme, je lidská duše,“ poznamenal Zdeněk Sedláček, podle něhož je radiodiagnostika obor, který se dramaticky vyvíjí.

„Člověk musí být neustále ve střehu, mít chuť se vzdělávat a sledovat nejnovější trendy,“ uvedl primář radiodiagnostického oddělení Chrudimské nemocnice, které zajišťuje širokou škálu radiodiagnostických vyšetření. Mimo jiné prostřednictvím CT, ultrazvuku nebo mamografu.

Zobrazovací metody jsou dokonalejší

„Dnes se mnohem jednodušeji dostaneme k tomu, co potřebujeme vědět a vidět než třeba před 25, 30 lety. Zobrazovací metody jsou rovněž dokonalejší, ale také bezpečnější a pohodlnější pro pacienta než dříve. I těch vyšetření, které děláme, je o hodně víc,“ srovnával Zdeněk Sedláček. Ten k oboru směřoval už od dob svých studií na medicíně. „Líbil se mi i díky kvalitním pedagogům a týmu lidí, který jsem tam potkal,“ dodal lékař, jehož k medicíně přivedla tak trochu náhoda.

„Určitě to nebylo tak, že bych o tomto povolání snil už od dětství. Na gymnáziu se mě výchovný poradce zeptal, jestli bych nechtěl zkusit medicínu. Byl přesvědčený o tom, že bych na to měl ji vystudovat. Tak jsem ho poslechl a ono to dopadlo,“ usmíval se primář radiodiagnostického oddělení Chrudimské nemocnice.

Zajímavá vyšetření i dobrý kolektiv

„Jsem rád, že dnes mohu pracovat v dobrém kolektivu. V Chrudimské nemocnici provádíme spoustu zajímavých vyšetření. A když ještě člověk slyší pozitivní zpětnou vazbu na svou práci, tak pak mu může dávat smysl,“ uzavřel Zdeněk Sedláček.