Akce Daruj krev s rádiem Kiss přilákala do Pardubické nemocnice 77 dárců

Foto: Darovat krev do Pardubické nemocnice přišla i Kateřina Murinová.
25. září 2023
Celkem 77 dárců zavítalo na akci Daruj krev s rádiem Kiss, která se uskutečnila na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice.

Krev je v nemocnici potřeba denně

„Za každou takovou akci, která podpoří dárcovství krve, jsme moc rádi. Krev je v nemocnici potřeba každý den a neumíme ji ničím jiným nahradit,“ řekla primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice Helena Geierová. „Všem, co přišli, patří náš velký dík. A to jak těm, kteří k nám zavítali poprvé, tak i těm, kteří chodí opakovaně,“ sdělila primářka.

„Naším cílem bylo přilákat i nové zájemce o dárcovství nejcennější životní tekutiny,“ uvedl za rádio Kiss Jan Bartoš.

Hlavní motiv dárců: snaha pomoct

Mezi těmi, kteří se rozhodli premiérově darovat krev v Pardubické nemocnici, byla také Kateřina Murinová. „Byla to tak trochu náhoda, že to vyšlo právě na tuto příležitost. Rozhodla jsem se přijít, protože si myslím, že je to správné. Pokud je člověk zdravý, má pro to všechny předpoklady a může to udělat, tak by to udělat měl. Může tím někomu pomoct,“ řekla Kateřina Murinová.

Mezi pravidelné dárce patří Kamil Jakoubek. „Krev daruji pravidelně už několik let. Jakmile jsem skončil vysokou školu, rozhodl jsem se, že budu tímto způsobem pomáhat,“ vysvětlil.

V 18 letech to zkusil poprvé

„Na odběry chodím dvakrát ročně. Můj otec si dokonce vysloužil i Janského medaili, která se uděluje pravidelným dárcům. V 18 letech jsem se rozhodl, že to zkusím poprvé. Bylo mi tehdy velmi špatně, ale přesto mě to neodradilo. Když člověku dojde, že někomu může tímto způsobem zachránit život, tak to i za trochu toho osobního nepohodlí stojí a rád to udělá. Nikdy nevíme, kdy krev budeme potřebovat sami,“ prohlásil David Kopecký.

Potěšila pozitivní odezva i dárky

„Potěšilo nás, že pravidelných dárců krve přišlo mnohem víc, než bylo objednaných,“ prohlásila vrchní sestra transfuzního oddělení Pardubické nemocnice Iveta Krebsová. „Měli jsme radost i z pozitivní odezvy. Dárci hodnotili velice kladně, že si mohli domů odnést také dárečky, které jim rádio Kiss společně se svými partnery darovalo,“ dodala Iveta Krebsová.