Valentýnské odběry krve

16.
únor 2024
07:00 hod.

místo konání

Orlickoústecká nemocnice, hematologicko-transfuzní oddělení, budova A

Přijďte darovat krev a oslavte originálním způsobem svátek zamilovaných! Nemocnice Pardubického kraje pořádá tradiční Valentýnské odběry krve s cílem získat nové dárce. Letošní se uskuteční v pátek 16. února od 7 do 10 hodin na hematologicko-transfuzním oddělení v Orlickoústecké nemocnici.

Krev od dárců je nenahraditelnou tekutinou, zachraňuje životy pacientům po úrazech, při operacích nebo třeba při komplikovaném porodu. Proto každá nemocnice potřebuje mít co nejširší dárcovský registr. 

Prvodárci mohou přijít bez objednání

Zájemci o dárcovství krve, kteří přijdou v rámci Valentýnských odběrů darovat krev vůbec poprvé, se nemusí dopředu objednávat nebo registrovat. Vítáni jsou i dárci plazmy.

Akce u příležitosti svátku zamilovaných má na transfuzní stanici již dlouhou tradici. V Ústí nad Orlicí se bude „valentýnská“ krev odebírat již sedmnáctým rokem.  

Kdo může darovat krev?

Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny.

24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak ani nadměrná fyzická námaha, například při sportu. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména 24 hodin před odběrem vypít dostatek tekutin.