Dny melanomu

Kožní oddělení Pardubické nemocnice se rozhodlo i letos připojit k osvětové akci Evropský den melanomu. Při této příležitosti nabízí možnost nechat si zdarma vyšetřit mateřská znaménka, a to bez objednání přímo v prostorách Paláce Pardubice. Dny melanomu se zde uskuteční v pondělí 29. a v úterý 30. května 2023, vždy od 9 do 16 hodin.

29.-30.
květen 2023
09:00 hod.

místo konání

Palác Pardubice

kontakt

Kožní oddělení Pardubické nemocnice

„Zdravá mateřská znaménka jsou zpravidla malá a jednobarevná. Mívají kruhový nebo oválný tvar s jasně zřetelným okrajem,“ uvedl primář kožního oddělení Pardubické nemocnice David Stuchlík„Problémové pihy jsou většinou asymetrické, nepravidelně ohraničené, mají různou barvu. Bývají spíše větší a mění barvu, tvar i velikost,“ vysvětlil David Stuchlík.

Pigmentové změny na kůži by podle něj rozhodně lidé neměli podceňovat. Může se z nich totiž vyvinout jeden z nejagresivnějších nádorů – melanom„Jde o jeden z nejzávažnějších typů rakoviny kůže. Nejčastěji se objevuje v místech, která jsou vystavována slunečnímu záření, jako jsou záda, obličej, paže nebo nohy,“ sdělil primář kožního oddělení Pardubické nemocnice.

„Melanom se dá úspěšně léčit. Je však potřeba, aby byl zjištěn včas,“ zdůraznil David Stuchlík.